banner15

Azerbaycan gazını Avrupaya satmayı planlıyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, 10'dan fazla Avrupa ülkesine gaz tedarik etmeyi planladıklarını söyledi

Azerbaycan gazını Avrupaya satmayı planlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinin uluslararası gaz piyasasındaki anlaşmazlıklara rağmen Avrupa’ya gaz satma iddiasını devam ettireceğini söyledi.

Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi’nin 70’inci yıldönümü töreninde bir konuşma yapan Aliyev, ülkesinin 10'dan fazla Avrupa ülkesine gaz tedarik etmeyi planladığını kaydetti.

Aliyev, konuşmasında şunları söyledi:

“Önümüzdeki birkaç sene içinde bu alanda işbirlikçilerimizin sayısı daha da artacaktır. Güney Gaz hattının gerçekleşmesinden sonra daha çok olacak sonra yaklaşık 10 yıl ve daha sonraki dönemde daha fazla ülke Azerbaycan gazını satın alacak. Azerbaycan TANAP Güney Gaz hattı projesinin sadece müteşebbisi değil, aynı zamanda lokomotifidir. Bundan dolayı biz bu projenin finanse edilmesine büyük katkı sunuyoruz.”

Aliyev bunun yanında Hazar Denizi'nde petrol ve gaz aramaları ve üretilmesi çalışmalarında Azeri bilim adamlarının önemli rolü olduğunu söyledi. Aliyev, Azerbaycan Bilimler Akademisini de överek “Bu okul olmadan Hazar’ın petrol rezervleri keşfedilmeyecek ya da gecikmeli olarak keşfedilecekti. Bugün de Azerbaycan bilim adamları Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi uygulamakta olan önemli projelere büyük katkılar vermektedir. Bu alan bizim stratejik alanımızdır. Dolayısıyla hepimiz sektörün önemini iyi bilmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 15:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35