banner39

Azerbaycan gözünü petrolden turizme dikti

Azeri lider Aliyev, ülkesinin geleceğinde petrolden çok turizmin önemli rol oynayacağını, bunun için önemli stratejiler geliştireceklerini söyledi

Kafkaslar 10.08.2015, 15:09 10.08.2015, 15:09
Azerbaycan gözünü petrolden turizme dikti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinin ekonomi stratejisinde önemli değişikliklerl yapacaklarını belirterek geleceklerinin petrolde değil turizmde olacağını söyledi.

"Interfax-Azerbaycan" ajansının haberine göre İlham Aliyev yazılı bir açıklama yaparak ülkenin gelişmesindeki değişikler konusunu değerlendirdi.

Habere göre bugün Azerbaycan'ın gelişmesine en büyük pay sahibi olan petrol sektörü yerini kısa zamanda turizm, tarım, bilgi ve iletişim teknolojisinden gelecek kaynaklara bırakacak. Aliyev açıklamasında "Avrupa spor oyunlarının ülkemizde yapılması tabii olarak Azerbaycan'da turizmin gelişmesinde olumlu bir etki yaptı” dedi.

Aliyev, gelecekte Azerbaycan'da yapılacak İslami Dayanışma Oyunları, Formula 1 ve diğer sportif etkinliklerin ülkeye daha fazla popülerlik kazandıracağını ve turist sayısını arttıracağını savundu.

İlham Aliyev’e göre ülkenin turizm potansiyelinin gelişmesinde Azerbaycan'da modern bir ulaşım altyapısını oluşturulması önemli bir rol oynayacak. Azeri lider, son yıllarda ülkesinin çeşitli bölgelerinde turistlerin yılın herhangi bir zamanında dinlenebilecekleri tatil merkezlerinin açıldığını da bildirdi.

Aliyev açıklamasının sonunda "Diğer bir deyişle, Azerbaycan’da turizmin gelişmesi için elverişli bütün şartları oluşturduk ve şimdi bu imkanlardan en verimli şekilde yararlanmalıyız” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?