Azerbaycan, Gürcistan ve Romanya'dan ortak gaz hattı

Azerbaycan, Gürcistan ve Romanya, Azerbaycan gazının Gürcistan üzerinden Romanya'ya taşınmasını öngören bir anlaşma imzaladı

Azerbaycan, Gürcistan ve Romanya'dan ortak gaz hattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan, Gürcistan ve Romanya’nın ortak bir gaz hattı oluşturmak için yeniden bir araya geldiği bildirildi. AGRI (Azerbaycan- Gürcistan- Romanian Interconnector) adı verilen doğalgaz nakliyatı projesi yeniden gündeme getirilmiş oluyor.

Romanya’nın başkenti Bükreş'te bir araya gelen üç devlet yetkililerinin aldığı karar Rus Novaya Gazete’de yayınladı. Habere göre Azerbaycan- Gürcistan ve Romanya enerji bakanları AGRI projesinin uygulanması konusunda anlaştı.

Anlaşmaya Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev, Romanya Enerji Bakanı Andrew Dominik ve Gürcistan Enerji Bakan Yardımcısı Maryam Valishvili imza attı.

AGRI Anlaşması hakkında konuşan Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev projenin ekonomik ve sosyal önemi ve Avrupa enerji güvenliğindeki rolü üzerinde durdu.

Azeri Bakan ayrıca Azerbaycan Devlet Petrol Şirketinin (SOCAR) Romanya'daki çalışmalarını övdü ve bu çalışmaların Azerbaycan hükümeti tarafından desteklendiğini kaydetti.

Buna karşılık, Romanya Enerji Bakanı Dominique Gerey projede yer alan şirketleri AGRI projesinin gelişimine katkıda bulunmaya devam etmeye çağırdı.

AGRI projesi Azerbaycan gazının önce boru hattı ile Gürcistan’a daha sonra burada sıvılaştırılan gazın tankerlerle Romanya'nın Köstence limanında sevkini öngörüyor.

Ön tahminlere göre, projenin toplam sermaye yatırımı yaklaşık 4,5 milyar avro. Ancak bu rakam Gürcistan ve Romanya'da enerji santralleri ve terminallerinin çalışma ve üretim gücüne bağlı olarak artabilir.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 15:34
banner53
YORUM EKLE

banner39