banner15

Azerbaycan 'hibrit dronu' ithal edecek

Azerbaycan ordusu teknik donanımını geliştiren yeni savunma araçlarının ithalatına başladı. Savunma yetkilileri, uçuş süresi uzun olan ve çok yönlü kullanılabilen hibrit droneları ithal edeceklerini açıkladı.

Azerbaycan 'hibrit dronu' ithal edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan AZDynamics şirketi, uzun uçuş süresine sahip hibrit dronu ithal edecek. Yetkililer, Hibrit drone şarjedilebilir pillerin yanısıra motor ile de temin edileceğini duyurdu. Bu yeni teknolojilerin kullanımı ile ucuş süresi 25 dakikadan 2 saate kadar artırılacak.

Azerbaycan Savunma Sanayisi Bakanı Yaver Camalov, Trans Azerbaycan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamaya göre Azerbaycan'ın yakın zamanda yeni nesil "Zerbe" markalı İnsansız Hava Araç'larının (İHA) seri üretimini yapacağını bildirmişti.

Camalov: "İlk günden Savunma Sanayisi Bakanlığı, kendi sorumluluğunu mükemmel şekilde gerçekleştirdi, kendi tesislerinde onlarla üretim sağladı ve bugün çalışmalarını devam ettiriyor. Bugün Bakanlık, çeşitli atıcı silahlar, yakın dövüş araçları, top, zırhlı araç, çeşitli uçak bombaları, İHA, çeşitli türlerde mühimmat, optik cihazlar ve diğer malzemeler üretiyor. Yakın zamanda ise yeni nesil "Zerbe" İHA'larının seri üretimi yapılacak" şeklinde konuşmuştu.

Savunma Sanayisi Bakanlığı'nın Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin atıcı silah, keskin nişancı tüfeği, mühimmat, havan topu, roketatar, İHA, zırhlı araç ve diğer savunma ürünleri ihtiyacını karşıladığını ifade eden Bakan Camalov, " Bakanlık tesislerinde, yaklaşık bin 100 çeşit savunma ürünü üretiliyor. Üretim için hammadde ithal ediliyor. Aynı zamanda birsıra atıcı silah ve mühhimat ihracatı gerçekleşiyor" demişti.

Bakanlığın öncelikli hedeflerinden birinin uzman kadro yetiştirmek olduğunu ifade eden Camalov, Azerbaycan Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan Özel Araç ve Teknoloji Fakültesi'nde 370 öğrencinin eğitim aldığını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 16:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48