Azerbaycan muhaliflerinden referanduma red

Azerbaycan'daki en büyük muhalefet partileri Azerbaycan'da referandum sonuçlarını tanımadı

Azerbaycan muhaliflerinden referanduma red

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı İlham Aliev’in görev süresini 7 yıla çıkaran referandum sonuçlarının, en büyük muhalefet partileri tarafından tanınmadı.

Azerbaycan Halk Cephesi Partisi (AHCP) Başkan Yardımcısı Ali Kerimli, "Beklendiği gibi 26 Eylül'de ülkemizde yapılan referandum siyasi dolandırıcılık örneği oldu" dedi.

Kerimli, "Azerbaycan halkı referandumu boykot ederek iyi bir iş yaptı. Sadece kamu kurumları çalışanları aktif katılımı görünümünü oluşturmaya çalıştı. Ancak bunu yeterli görmeyen yetkililer oy pusularını toptan sandıklara bıraktı. Hatta bazı seçim bölgelerine önceden doldurulmuş sandıkları bile getirdi. Biz böyle olacağını bekliyorduk. Referandum sonuçları, halkın iradesini ifade etmiyor, yapılan anayasada değişiklikler meşru değildir ve "Azerbaycan halkı tarafından kabul edilmeyecektir” dedi.

Kerimli AHCP kanunsuzluk ve dolandırıcılığa karşı mücadelesini edeceğini söyledi.

Kerimli, "Biz muhtemelen yine meydanlara döneceğiz. Şimdi, uluslararası kuruluşlarla yetkililerin onayladığı gösterilere polisin müdahale etmemsi konusunda müzakere yapılıyor. Son gösteri öncesinde partimizin 86, sonrasında ise yüzlerce üyeleri tutuklandı. Biz henüz izinsiz gösteriler yapma konusunda karar almadık. Sıradan insanların da katılması için yasal gösteriler düzenlemek istiyoruz” dedi.

Ülkede Müsavat Partisi Başkanı Arif Hajili de, "Gözlemciler, vatandaşlar ve gazetecilerin bildirdiğine göre, referandumun geçerli olması için gereken yüzde 25 katılım sağlanamadığını söyledi" dedi.

Hajili, "Bu referandum sonucunu halkın iradesi olarak kabul etmek mümkün değildir. Seçim kampanyası devamında baskı ve siyasi güdümlü tutuklamalar yapıldı. Ülkedeki tek muhalif propaganda grubu olan 'Cumhuriyet'in kitleler ile çalışmasına izin verilmedi. Bundan dolayı Müsavat partisi de referandum sonuçlarının iptalini talep etti" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 14:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35