Azerbaycan Rusya yakınlaşması sürüyor

Azerbaycan son dönemde Ukrayna'da meydana gelen olaylara rağmen Rusya ile ilişkilerini arttırdı

Azerbaycan Rusya yakınlaşması sürüyor

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Azerbaycan’ın bir süredir Ukrayna krizi sebebiyle bölge devletleri arasındaki kamplaşmada tercihini Rusya’dan yana kullandığı belirtiliyor.

Azerbaycan’ın muhalif gazetesi “Azadlıq” Ukrayna’da yaşanan olaylardan ve Poroşenko’nun devlet başkanlığına seçilmesinden sonra Aliyev iktidarının Rusya ile yakınlaştığını yazdı.

Ülkenin başbakan yardımcısı Yakub Eyyubov Ukrayna olaylarından sonra Rusya hakkında değerlendirmelerde bulunarak Rusya’yı en yakın müttefik ve “kardeş ülke” olarak tanımlamıştı. Bunun yanı sıra Rus askeri gemilerinin Bakü limanına gelmesi ve iki ülke arasında- Karabağ işgalinin Rusya’nın açık desteği ile beraber devam etmesine rağmen – önümüzdeki yıl içerisinde ortak askeri tatbikatların düzenlenmesine dair karar kabul edilmişti.

Azerbaycan devlet başkanı İlham Aliyev son üç ay içerisinde Putin’le iki kere bir araya gelerek yakınlık mesajları verdi. Geçen yıl gerçekleşen Putin’in Bakü ziyareti sırasında ise Rusya’nın Azerbaycan’a 4 milyar dolar değerinde silah satmasına karar verilmişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 16:50
banner53
YORUM EKLE

banner39