banner39

Azerbaycan Türkiye'deki enerji konumunu güçlendiriyor

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan Türk Akımı anlaşmasını yakından takip eden Azerbaycan, güçlü enerji varlığıyla Türkiye'yi bir merkez haline getirmeyi planlıyor.

Kafkaslar 26.10.2016, 12:21 26.10.2016, 12:38
Azerbaycan Türkiye'deki enerji konumunu güçlendiriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi'nde yapılan anlaşmalar ve doğalgaz projelerinin yansımaları sürüyor. Türkiye ile Rusya arasında imzalanan Türk Akımı projesinin yanı sıra Azerbaycan'ın enerji yatırımlarıyla Türkiye'deki varlığını güçlendirdiği belirtiliyor.

The Jamestown Foundation'da bir yazı kaleme alan Anar Valiyev, "Azerbaycan Kongre'de özellikle Türk Akımı projesini yakından takip etti. Ve Türkiye ile yeni projeler için çok sayıda girişimde bulundu. Bunlardan ilki Rus Rosneft ile Türkiye merkezli SOCAR şirketinin imzaladığı 10 milyon tonluk petrol anlaşmasıydı. Buna ek olarak Azeriler İzmir'de bulunan Avusturalyalı enerji devi OMV'nin petrol terminalini satın aldı. Terminal 200 bin metreküp civarında ancak kapasitesi 700 bin metreküpe kadar çıkartılabiliyor" ifadesine yer verdi.

Rusya ile Türkiye arasındaki Türk Akımı Projesi'nin, Azerbaycan ve Türkiye'nin ortak projesi olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) konusunda da endişelere yol açtığı iddialarına değinen Valiyev "Türk Akımı'na ve Türkiye'nin enerji merkezine dönüşmesine Azerbaycan sıcak bakıyor. Ayrıca Türk gaz piyasasının her yıl büyümesi Avrupa'ya daha fazla gaz ihracı için önemli görülüyor" dedi.

tanap doğalgaz projesi ile ilgili görsel sonucu

ALİYEV: TANAP TARİHİ BİR PROJE

23. Dünya Enerj Kongresi'nde Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev "Birçok enerji projemizi Türkiye ile birlikte yapıyoruz ve bu enerji projeleri dünya için büyük önem taşıyor. Dünyanın petrol tarihi Bakü ile başlar. Dünya Enerji Kongresi'nin Türkiye'de yapılması çok önemli bir hadisedir. Türkiye'nin dünya enerji siyasetindeki rolünü gösterir ve bu rol gittikçe artıyor. Türkiye'nin istikrarı ona dost olan ülkelere bütün dünyaya lazım. Çünkü Türkiye dünyanın enerji siyasetinin belirlenmesinde çok büyük rol oynuyor. İlk defa olarak tarihte biz Hazar Denizi'ni Akdeniz ile bağladık. Bugün Azerbaycan petrolü hem Türkiye'ye ihraç edilir ve Türkiye üzerinden dünya pazarlarına ihraç ediliyor. Bize çok büyük fayda getiriyor. 2006 yılında Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattını aziz kardeşim Erdoğan ile açtığımız geçen 10 yıl içinde Türkiye ve Azerbaycan arasındaki enerji ve işbirliği daha da artı. 2007 yıldan sonra ise Azerbaycan tarihte ilk olarak ihraç etmeye başlamıştır. Bakü'yü Erzurum'la birleştiren boru hattını çekildi ve böylelikle biz Türkiye ile ihracata başladık. Azerbaycan'da tasdik edilmiş gaz ihtiyacı 2.6 trilyondur. Dünyanın en büyük gaz yataklarından biri Şahdeniz Azerbaycan'da bulunur. Bütün bunları göz önüne alarak mutlak büyük gaz hattı çekilmeliydi. Ve muhtelif şirketler ve ülkeler bu istikamette kendilerini göstermişler ancak hiçbir neticesi olmamıştır. Yine de Türkiye ve Azerbaycan bu istikamette liderliğini gösterdi. Bu güzel İstanbul’da 2012 yılında kardeşim Erdoğan ile birlikte TANAP Antlaşmasını imzaladık. TANAP Anlaşması tarihi bir anlaşmadır, o diğer projelere öncülük etti" şeklinde konuşmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?