banner15

Azerbaycan ve İsrail arasında yeni işbirliği

Netanyahu'nuın Azerbaycan ziyaretinde çeşitli anlaşmalar imzalandı, farklı konularda karma komisyonlar kuruldu

Azerbaycan ve İsrail arasında yeni işbirliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le görüştü. Ziyarette Azerbaycan ve İsrail arasında çeşitli anlaşmalar imzalandı, ekonomi, ticaret, bilim, teknoloji ve sağlık işbirliğinin gelişmesi için karma komisyonlar kuruldu.

Görüşme sonrası Aliyev ve Netanyahu ortak basın toplantısı düzenledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre toplantıda Aliyev, İsrail'le birçok alanda çok iyi işbirliği içerisinde olduklarını söyledi. 

İki ülke arasındaki ticaret hacminin Azerbaycan'dan İsrail'e petrol ihracı dolayısıyla iyi düzeyde olduğunu bildiren Aliyev, bunu çeşitlendirmek ve artırmak için çalışmaları gerektiğini belirtti. 

İsrail'le savunma sanayi alanında da aktif işbirliği içerisinde olduklarını söyleyen Aliyev, "Bugüne kadar İsrail'le savunma sanayi ürünleri tedarikine yönelik 4 milyar 850 milyon dolar tutarında anlaşmalar yaptık ve bu anlaşmaların büyük bölümü hayata geçirildi. Savunma sanayi alanındaki işbirliğinin düzeyinden oldukça memnunuz ve bunu daha da geliştirmek için çalışıyoruz." dedi. 

Azerbaycan'daki Yahudilerin barış ve huzur içerisinde yaşadığını vurgulayan Aliyev, ülkesinde Yahudi okullarının ve 7 sinagogun bulunduğunu hatırlattı. 

Netanyahu da Azerbaycan'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek iki ülke arasında enerji alanında sağlam işbirliği bulunduğunu söyledi. 

Ülkesinin petrol ihtiyacının ciddi bölümünün Azerbaycan'dan karşılandığını bildiren Netanyahu, "Bugün İsrail'in doğalgaz ithalatının, inşaatı devam eden, Azerbaycan'dan Türkiye'ye uzanan büyük boru hattı ile yapılmasını konuştuk." ifadesini kullandı.

Azerbaycan'da Yahudilerin Müslümanlarla barış ve huzur içerisinde yaşadığını hatırlatan Netanyahu, "Yıllardır Yahudilere göstermiş olduğunuz saygı ve yaklaşım Azerbaycan'a olan rağbetimizi ve hayranlığımızı daha da güçlendiriyor." diye konuştu.

AZERBAYCAN VE İSRAİL ARASINDA ANLAŞMALAR

Netanyahu'nun Bakü temasları kapsamında Azerbaycan ve İsrail arasında çeşitli anlaşmalar imzalandı. 

İlgili bakanlar, tarım, standardizasyon ve metroloji alanlarında işbirliği anlaşmalarına, çifte vergilerin kaldırılması ve vergi kaçakçılığının önlenmesi sözleşmesi ile Azerbaycan-İsrail hükümetlerarası ortak komisyonu oluşturulması memorandumuna imza attı.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2016, 13:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48