Azerbaycan'da 21 başkan adayı var

Azerbaycan'da 9 Ekim'de yapılacak başkanlık seçimlerinde 21 kişinin adaylığı kabul edildi, muhaliflerin ortak adayı Cemil hasanlı da bunlar arasında

Azerbaycan'da 21 başkan adayı var

İbrahim Al,/ Dünya Bülteni - Bakü

Azerbaycan Merkezi Seçim Komisyonu (MSK) Demokrat Parti başkanı Serdar Celaloğlu, Hidayet Rüstembeyli ve Rauf Guliyev'in başkanlık adaylığını onayladı. Böylece 9 Ekim tarihinde yapılacak başkanlık seçimlerinden önce resmi kaydı alınan adayların sayısı da 21'e ulaşmış oldu. Adayların imza toplama kampanyasının önümüzdeki günlerde tamamlanması bekleniyor. Seçime katılabilmek için 40 bin imzanın toplanması gerekiyor.

Azeri kamuoyunun büyük merakla beklediği bir gelişme daha yaşandı ve MSK Milli Şura'nın ortak adayı Prof. Dr. Cemil Hasanlı'nın da adaylığını kayda aldığını duyurdu. Milli Şura başkanı Rüstem İbrahimbeyov'un adaylığı önünde engellerin çıkmasından sonra yedek aday olarak Cemil Hasanlı'nın ismi öne çıkmış ancak adaylık başvurusu günlerce bekletilmişti. Kısa bir süre önce açıklama yapan Hasanlı şikayet dilekçesi yazacağını ifade etmişti.

HASANLI LONDRA ZİYARETİNE HAZIRLANIYOR

Önümüzdeki günlerde muhaliflerin ortak adayı Cemil Hasanlı'nın Londra'da görüşmelerde bulunacağı açıklandı. Musavat başkanı İsa Kamber, Azerbaycan Halk Cephesi partisi başkan yardımcısı Fuad Kahramanlı ve Milli Şura yönetim kurulu başkanı Eldar Namazov'un da ziyaret sırasında ona eşlik edeceği bildirildi.

SSCB karşıtı Milli Özgürlük Harekatı içerisinde yer alan ve eski devlet başkanı Elçibey'in danışmanlığını yapan Hasanlı'nın özellikle Ali Kerimli ve İsa Kamber tarafından desteklendiği dikkat çekiyor. Rüstem İbrahimbeyov'un desteklenmesi konusunda iki muhalif liderin çekinceleri olsa da Hasanlı konusunda sorun yaşanmıyor.

İddiaya göre İbrahimbeyov'un Rusya ile yakınlığı ve Azeri muhaliflerin özellikle Rusya'nın son yıllarda yürüttüğü bölge politikasına karşı olması bu konuda etkili olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2013, 15:45
banner53
YORUM EKLE

banner39