banner39

Azerbaycan'da büyük devalüasyon

Azerbaycan parası manat'ın değeri, üçte bir oranında düşürüldü. Merkez Bankasının açıklamasına göre, Azerbaycan manatı, avro karşısında yüzde 33,8, dolar karşısında yüzde 33,9 değer kaybetti.

Kafkaslar 21.02.2015, 11:19 21.02.2015, 11:59
Azerbaycan'da büyük devalüasyon

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan devalüasyon yaptı. Merkez Bankasının açıklamasına göre, Azerbaycan manatı, avro karşısında yüzde 33,8, dolar karşısında yüzde 33,9 değer kaybetti. Azerbaycan Merkez Bankası açıklamasına göre, 1 ABD doları kuru 1,05 manat olarak belirlendi.

Azerbaycan'da birkaç gündür konuşulan devalüasyon, bugün resmiyete kavuştu. Azerbaycan Merkez Bankasının açıklamasına göre, Azerbaycan manatı, avro karşısında yüzde 33,8, dolar karşısında yüzde 33,9 değer kaybetti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in birkaç gün önce "Bir manat, bir avroya eşit olursa daha doğru olur. Manatın değerli olması ekonomi ve ihracat potansiyelimiz için çok da olumlu durum değil" sözleri sonrası, devalüasyon resmiyette bekleniyordu.

Azerbaycan Merkez Bankası'nın açıklamasında, kararın ülke ekonomisinin çeşitlendirilmesinin önünü açmak amacıyla alındığı belirtilerek, "Karar, uluslararası rekabet gücünü ve ihraç potansiyelini artırmak, daha güçlendirmek ve bu kapsamda ödeme dengesinin, ülkenin uluslararası ödeme yeteneğinin stratejik dayanıklılığını temin etmek amacıyla alındı" denildi.

Kararla ayrıca Azerbaycan'ın dış ticaret ortağı olan bir çok ülkenin ulusal parasının önemli ölçüde ucuzlamasının ulusal ekonominin rekabet üstünlüğüne kötü etkisini nötrleştirmek amacı taşıdığı da kaydedildi.

Merkez Bankası, 16 Şubat Pazartesi günü dolara endeksli kur sistemini, dolar ve avroya endeksli kur sepeti sistemiyle değiştirme yönünde karar almıştı.

Dünya piyasalarında petrol fiyatlarının düşmesinin ardından Azerbaycan Merkez Bankası, 16 Şubat'ta dolara endeksli kur sistemini, dolar ve avroya endeksli kur sepeti sistemiyle değiştirmiş, bu gelişme sonrası, Azerbaycan para birimi manat, dolar karşısında değer kaybetmeye başlamıştı.

"YÜZDE 10 ENFLASYON MAKUL BİR RAKAM OLACAK"

Milli İlimler Akademisi İktisat Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Nazim İmanov, her ülkede olduğu gibi Azerbaycan ekonomisinde de sorunların olduğunu fakat makroekonomik verilerin ve döviz rezervinin bu sorunlar üstesinden gelebilecek düzeyde olduğunu bildirdi.

"Petrol fiyatlarındaki düşüş ekonomimizi büyük kayıplara uğratacak. Devlet bütçesi varil fiyatı 90 dolardan hesaplanmıştı. Şimdi ise 55-60 dolar arasında olacağı ihtimal ediliyor. Bu da bütçeye yapılacak transferlerin üçte bir oranında azalması anlamına geliyor."

"UYGULAMA ÖNCEDEN BAŞLAMALIYDI"

Ekonomi Uzmanı Milletvekili Vahit Ahmedov, Azerbaycan'ın Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri arasında ulusal parasını son beş yılda aynı değerde tutan tek ülke olduğunu, fakat bugün ekonomide yaşanan bazı sorunların manatın değerinin korunmasına engel teşkil ettiğini söyledi.

Kur rejiminin değiştirilmesinin hem iyi hem de kötü yönleri bulunduğunu aktaran Ahmedov, şöyle devam etti:

"İyi yönü odur ki petrol dışı ürünlerin ihracı artacak. Kötü yönü ise şudur, ciddi devalüasyon olursa halkın gelirleri ve alım gücü azalacak. Bu nedenle yumuşak devalüasyon yapılıyor. Bu uygulamaya çok önceden başlanılması gerekiyordu."

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?