banner39

Azerbaycan'da eylem gerginliği

Azerbaycan yönetimi, 11 ve 12 Mart'ta planlanan protesto gösterileri öncesinde önlemlerini ve baskıları artırdı

Kafkaslar 10.03.2011, 10:51 10.03.2011, 10:54
Azerbaycan'da eylem gerginliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azeri basınında yer alan haberlere göre, 11 Mart Milli Halk Günü ilan edilmesinden ve 12 Mart'ta Musavat partisinin gösteri kararı almasından sonra iktidar temsilcileri harekete geçerek önlemler almaya başladı. İddiaya göre başkent Bakü'ye girişler kontrol altına aldı ve insanların gösteri için bir araya gelmelerini engellenmeye çalışıyor. Özel araçların şehre girişinin kısıtlandığı da bildirildi.

Sadece Bakü'de değil, Gence, Sabirabad, Şirvan, Salyan, Masallı ve Lenkeran gibi bölgelerde de benzer durumlar yaşandığı belirtildi. İnternet kafelerin çalışma saatlerine kısıtlama getirildiği ve bazı muhaliflerin göz altına alındığı öne sürüldü. Gözaltına alınanlar arasında Musavat partisi üyesi Sehavet Soltanlı'nın da olduğu, Musavat Gençler Teşkilatı başkanı Tural Abbaslı'nın ise arandığı kaydedildi.

Daha önce de Deyanet Babayev ve eski milletvekili adayı Bahtiyar Hacıyev gözaltına alınmıştı. Bu arada Azerbaycan içişleri bakanlığından yapılan açıklamaya göre 11 Mart tarihinde ülkenin tamamında izinsiz gösterilerin yapılmasına müsaade edilmeyeceğini ifade edildi.

Hafız Hacıyev'den ilginç teklif

Bu arada Azerbaycan eski devlet başkan adaylarından Hafız Hacıyev, Azeri lider İlham Aliyev'e muhaliflere destek verme çağrısında bulundu. İktidar içindeki etkili oligarkların devlet başkanı aleyhine planlar yaptığını öne süren Hacıyev, kendisinin ve yandaşlarının 12 Mart'taki muhalif gösteriye destek vereceğini,  15 Mart tarihinde de yeni bir eylem düzenleyeceklerini söyledi. Hafız Hacıyev'in İctimai Palata (alternatif meclis) içinde yer almak istediği de ileri sürüldü. Uzmanlara göre, Azeri aydınlar içerisinde Hafız Hacıyev'in düşüncelerine destek veren çok sayıda insan bulunuyor.

azerbaycan

Ülkedeki öğrencilerin 12 Mart eyleminden ziyade 11 Mart Milli Halk Günü'ne katılma taraftarı olduğu, seslerini bu eylemle duyurmaya çalışacakları ifade edildi. Azerbaycan Liberal Partisinin başkanı Evez Temirhan ise iktidarın bir an önce reformlar yapmasını ve talep olunan değişimi gerçekleştirmesini istedi. Onun sözlerine göre bunun gerçekleşmemesi durumunda olaylar kanlı gösterilere dönüşebilir.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?