banner39

Azerbaycan'da eyleme yine geçit yok/ FOTO

Dün yapılan küçük bir gösteriye, eylemcilerin sayısından kat be kat fazla polis müdahale etti, onlarca kişi gözaltına alındı

Kafkaslar 18.04.2011, 12:03 18.04.2011, 15:34
Azerbaycan'da eyleme yine geçit yok/ FOTO

İbrahim Ali-Dünya Bülteni-Bakü

Azerbaycan'da, Arap ülkelerinde yaşanan halk ayaklanmalarının ardından başlayan hareketlenme yine polis engeline takıldı. Bakü ve bölgelerde Mart ve Nisan ayının başlarında yapılan gösterilere dün bir yenisi daha eklendi. Iktidar temsilcileri medya aracılığıyla muhalefet liderlerine ve gösterilere destek veren halka ağır hakaretler yağdırmasına, baskıları artırmasına rağmen vatandaşlar muhaliflerin çağrılarına uyarak sokaklara çıktı. Halk en son 2003 yılı başkanlık seçimlerinden sonra muhalefete destek vermiş ve on binlerce insan "çalınan" oylarını geri alabilmek için harekete geçmişti.

Bu dönemde binlerce insan gözaltına alınmış ve muhalefet geri adım atmıştı. Muhaliflerin bu tutumu halkın gözünde liderlerin değer kaybına ve güvensizliğe yol açmıştı. Ancak her şeye rağmen sekiz yıl sonra muhaliflerin bölünme krizini aşmaları ve eylemler için bir araya gelmeleri yeterli sayıda olmasa da vatandaşları umutlandırdı.

azer

Muhaliflerin güçlerinin yeterli olmamasına, mesajların halk tarafından gerekli ölçüde kabul görmemesine, yurt dışında istenilen desteğin alınmamasına rağmen İlham Aliyev iktidarı eylem öncesinde ve eylem sırasında geniş önlemler aldı. Gösteriden günler öncesinden gözaltı süreci başladı. Bakü ve bölgelerde muhaliflerin gözaltına alındığına dair haberler gelmeye başladı. Musavat partisi başkanı İsa Kamber ve Azerbaycan Halk Cephesi partisi başkanı Ali Kerimli emniyet birimlerinde ifade verdi. Her ne kadar onların 2 Nisan gösterilerinin tanığı olarak ifadelerine başvurulduğu öne sürülse, uygulama yetkililerin baskı kurmak istediği şeklinde yorumlandı.

bakü

17 NİSAN GÖSTERİSİ

Muhaliflerin gösteri talebini onlara Bakü dışında yer göstererek cevap veren yetkililer önlemleri erken saatten başlayarak almaya başladı. Şehrin merkezi "Sahil" parkı polisler tarafından çevrildi. Insanların parka girişi engellendi. Muhalifler parka girişin engellendiği için farklı sokaklara yöneldi.

"Nizami" salonunun önünden parka doğru hareket etmek isteyen bir grup genç polis tarafından göz altına alındı. Tahminen 50kişinin gözaltına alınmasından sonra yirmi kişilik bir grup yürüyüşe devam etti. Ancak kısa bir süre içerisinde onlar da yakalandı.

bakü

Sadece muhalif medyanın değil iktidar ve yabancı medyanın temsilcileri de gözaltına alındı, faaliyetlerine engel olundu. Musavat gazetesi çalışanı, ANS, İTV, ve Azadlıg gazetelerinin çalışanları polis baskısı ile karşılaştı. Basın mensupları Şahveled Çobanoğlu, Natig Cavadlı ve Rövşen Hacıyev'in dövüldüğü iddia edildi. Isveç'li üç basın mensubu Charlie Laprevote, My Rohwedder Street, Charlotta Vijkström da polis tarafından yakalanarak karakola götürüldü. Daha sonra yapılan açıklamada yabancı gazetecilerden ülkeyi terketmelerinin istendiği belirtildi.

Bakü şehir valiliğinden yapılan açıklamağa göre 65 kişi göz altına alındı, 40'ının mahkemeye çıkarılacağı öne sürüldü. Ancak muhalefet temsilcileri toplam 165 kişinin göz altına alındığını duyurdu.

azerbaycan

İKTİDAR ÖFKELİ

Bu arada batı ülkelerinin büyükelçileri ile muhalifler arasındaki eylem öncesi toplantının ayrıntıları hakkında da haberler çıkmaya başladı. İddiaya göre büyükelçiler eylemlere destek verdiği için üniversitelerden kaydı silinen öğrencilerin yurt dışında eğitimini devam ettirmesi için girişimlerde bulunacak. Bunun yanı sıra göz altına alınan muhaliflerin serbest kalması ve basına uygulanan sansürün kaldırılması için de çaba sarfedileceği beyan edildi. Bu hafta içerisinde büyükelçiler ve bölge temsilcileri ile muhaliflerin tekrar Musavat parti binasında bir araya gelmesi bekleniyor.

azer

Azerbaycan iktidar partisi yeni Azerbaycan partisi yönetim kurulu başkan yardımcısı ve milletvekili Mübariz Kurbanlı gösterilere vatandaşların destek vermediğini sadece partililerin katıldığını öne sürdü. Onun sözlerine göre gözaltına alınanlar da kısa bir süre içerisinde serbest kalacak.

Muhalif gösterileri devlet başkanı İlham Aliyev'in de gündemindeydi. Devlet başkanı bu gün muhalefet safında bulunan liderlerin 1992-93 yılları arasında iktidar olduğunu ancak başarısız olduğu için Haydar Aliyev'e göreve davet ettiklerini söyledi. Onların tekrar göreve gelmelerinin imkansız olduğunu savunan Aliyev, kendisinin eylemlere önem vermediğini söyledi ve halkın da bu konuda benzer tavır sergilemesini istedi.

Yorumlar (1)
Azeri 12 yıl önce
Off ya biktim Azeri iktidarindan . hic demokrasi yok..... Misir fiovunlari olmak istiyorlar! Yeter ya
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?