banner15

Azerbaycan'da referanduma katılım yüzde 70'e yakın

Anayasanın 23 maddesinde değişiklik yapılması ve anayasaya 6 yeni maddenin eklenmesi için gerçekleştirilen referandumda katılım oranı yüzde 69,7 oldu.

Azerbaycan'da referanduma katılım yüzde 70'e yakın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Anayasanın 23 maddesinde değişiklik yapılması ve anayasaya 6 yeni maddenin eklenmesi için gerçekleştirilen referandumda oy verme işlemi yerel saatle 19.00'da tamamlandı.

Azerbaycan Merkezi Seçim Komitesi, 5 milyon 260 bin seçmenin bulunduğu ülkede 3 milyon 671 bin seçmenin sandık başına gittiğini, katılımın yüzde 69,7 olduğunu bildirdi.

Seçmenler, Bakü ve diğer illerde kurulan 5 bin 627 sandıkta oy kullandı. Yurt dışında yaşayan Azerbaycan vatandaşları ise 38 noktada kurulan seçim merkezlerinde referanduma katıldı. 53 bin 300 yerel, 117 uluslararası gözlemcinin izlediği referandumun kesin olmayan ilk sonuçlarının ilerleyen saatlerde açıklanması bekleniyor.

Çeşitli özel şirketlerin yaptığı sandık çıkış anketlerine göre ise Azerbaycanlıların yüzde 85-90'ı anayasa değişikliğine "evet" dedi.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in önerisiyle halkın oyuna sunulan anayasa değişikliğiyle, cumhurbaşkanının görev süresinin 5 yıldan 7 yıla çıkartılması, cumhurbaşkanı seçilme yaşındaki "en az 35 yaş" kısıtlamasının kaldırılması, cumhurbaşkanına, erken cumhurbaşkanlığı seçimi ilan etme yetkisinin verilmesi öngörülüyor.

Değişiklikler arasında "cumhurbaşkanı birinci yardımcılığı" ve "cumhurbaşkanı yardımcıları" makamlarının da oluşturulması bulunuyor. Bu makamlara atamalar ve görevden almalar cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı, dokunulmazlık hakkına sahip olacak. Cumhurbaşkanının olmadığı durumlarda tüm yetkileri birinci yardımcısına geçecek.

Değişikliklerle, anayasanın Mülkiyet Hukuku bölümüne, "özel mülkiyet sosyal sorumluluk gerektirir" ve "sosyal adalet ve toprakların verimli kullanılması amacıyla toprak mülkiyeti hukuku kanunla kısıtlanabilir" maddeleri eklenecek.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 20:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35