banner15

Azerbaycan'da seçim bitti, tartışmalar sürüyor

Azerbaycan'da iktidar, seçimlerin şaibeli olduğunu iddia eden AB ve ABD'ye sert tepki gösterirken muhalifler ise gösteri yaparak seçimlerin yenilenmesini istiyor

Azerbaycan'da seçim bitti, tartışmalar sürüyor

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Azerbaycan'da İlham Aliyev iktidarının en önemli temsilcisi Devlet Başkanlık Birimi Başkanı Ramiz Mehdiyev, Azerbaycan'daki seçimlerin halkın gerçek tercihini yansıtmadığını savunan ABD ve AB hakkında sert açıklamalarda bulundu.

Mehdiyev, Avrupa'daki mali ve sosyal krizin demokrasi alanında da krize neden olduğunu ve bağımsız politika yürütemeyerek ABD'nin etkisinde kaldığını savunurken ABD'nin ise Azerbaycan'a karşı çifte standart uyguladığını söyledi.

Bölge uzmanları ise Aliyev iktidarının sert açıklamalarına devam etmesi durumunda Belarus gibi, yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğine dair uyarılarda bulunuyor.

Bu arada tekrar başkan seçilen İlham Aliyev'in ilk yurt dışı ziyaretini Belarus'un başkenti Minsk'e yapması ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri zirvesine katılması dikkat çekti. Aliyev 2012 yılının Aralık ayında Aşkabat'ta düzenlenen son BDT zirvesine katılmamıştı. Bölge basınında yer alan haberlere göre Aşkabat zirvesine bizzat Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından davet edilmesine rağmen başbakan Artur Rasizade gönderilmişti.

9 Ekim seçimlerinin batı ülkeleri tarafından sert bir şekilde eleştirilmesinden sonra Aliyev'in BDT toplantısına katılması ABD ve AB'ye mesaj olarak değerlendiriliyor.

BDT toplantısına Kırgızistan ve Türkmenistan gibi ülkelerin başbakan yardımcılarını göndermesi ise dikkat çekti. Analistler teşkilatın geleceğinin tartışma konusu olduğu bir dönemde Aliyev'in zirveyi önemsemesinin önümüzdeki dönemlerde eksen kaymasına yol açabileceğine dair yorumlar yapmaya başladı.

Azerbaycan Devlet Başkanlık Birimi Başkan Yardımcısı Novruz Memmedov ise ülkesinin AB ile entegrasyon çalışmalarını durdurabileceğini açık bir dille ifade etti.

Kasım ayında Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta düzenlenecek 'Doğu İşbirliği' projesine katılması beklenen Aliyev'in bu ziyareti erteleyebileceği de öne sürüldü. Memmedov açıklamasında batı ile işbirliğinin ülkesine faydası olmadığını öne sürerek ziyaretin ertelenebileceğine dair mesaj vermiş oldu.

MUHALİFLER YİNE MEYDANLARDA

Bu arada Azerbaycan muhaliflerinin bir araya geldiği Milli Şura, başkanlık seçimlerinin tekrarlanmasına dair taleplerini yeniledi ve gösterilerine devam etti. İktidarın seçim sonrasında muhaliflere gösteri yapmasına izin vermesi ise dikkat çekti.

Milli Şura'nın başkan adayı Prof. Dr. Cemil Hasanlı, iktidarın ABD ve batı ülkelerinin baskısına dayanamayarak geri adım atabileceğini savunuyor.

İktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi içerisinden muhalifler hakkında sert açıklamalar seçim öncesinde olduğu gibi yine milletvekili Siyavuş Novruzov tarafından yapıldı. Novruzov seçim öncesinde olduğu gibi muhaliflerin hapisle cezalandırılabileceğine dair görüşlerini tekrarladı.

Gösteriye binlerce insanın katılmasına ve seçimlerin tekrarlanmasını talep etmesine rağmen Aliyev iktidarının bu talebe olumlu cevap vermesi beklenmiyor ancak ABD ve diğer batı ülkelerinin tepkilerinin artmasından endişe duyan iktidarın muhalif gösterilerin devam etmesine izin verebileceği ifade ediliyor. Gösterilere kamuoyu tarafından geniş bir şekilde destek verilmemesi ve doksanlı yıllarda olduğu gibi yüzbinlerin meydanlara akın etmemesi iktidarın endişelerini şimdilik ortadan kaldırıyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2013, 14:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48