banner15

Azerbaycan'da seçim öncesi istihbaratta temizlik

Azerbaycan'da 1 kasım tarihinde yapılacak seçimler öncesinde hükümet tarafından düzenlenen operasyonda kanunsuz dinleme suçundan 15 istihbarat çalışanı gözaltına alındı

Azerbaycan'da seçim öncesi istihbaratta temizlik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan'da istihbarat çalışanı 15 kişi, gizli ve kanunsuz dinlemelerde bulundukları ve görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle tutuklandı. 

Bakü merkezli APA haber ajansı, görevini kötüye kullanan istihbarat çalışanlarının tutuklandığını duyurdu. Tutuklananlar arasında istihbarat çalışanların yanı sıra İletişim ve Yüksek Teknolojiler Bakanlığı çalışanları da bulunuyor.

Hakkında tutuklama kararı verilenler, Bakü soruşturma nezaretinde tutuluyor. Tutuklanan isimler arasında önemli istihbaratçılar da bulunuyor; MTN izleme merkezi müdürü Teymur Quliyev, anti-terör merkezi başkan yardımcısı İlqar Aliyev, sınırdışı organize suçla mücadele merkezi başkan yardımcısı Fuzuli Aliyev, MTN izleme merkezinden Ferhad Atayev, Anar Şireliyev, Aşkın Aliyev, ve Elşad Ezizov.

Bakü Telefon Bağlantıları Üretm Birliği (BTRİB) danışmanı Beytulla Hüseynov da soruşturmaya dahil edildi ve mahkeme kararı ile tutuklanmaları istendi. Operasyon sonrası MTN'de personel reformları da hayata geçiriliyor. Bazı üst rütbeli yetkililer ya görevden alındı ya da başka görevlere atamaları yapıldı.

BAŞKAN ALİYEV: TUTUKLAMALAR DEVAM EDECEK

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev 'MTN'deki kriminal gruplaşmanın ifşası devam edecek' açıklaması yaptı. Aliyev, "Bakanlığın üst düzey çalışanları ve eski çalışanları devletimizin temel dayanaklarından biri olan bu kurumun yüksek nüfuzundan istifade ederek kendi çevrelerinde bir tür dokunulmazlık atmosferi oluşturmuşlardır. Onlar, aslında, ekonomik sabotajla uğraşarak işadamlarını inciterek onların karşısında maddi çıkarlarının karşılanmasına yönelik yasa dışı isteklerde bulundu. Malı ve parası elinden alınan girişimciler tehdit edilerek, çeşitli araçlarla şantaj yapılarak susturuldular. Devlet yönetimine dahil olan çok sayıda şikayetlerin esaslı şekilde incelenmesi sırasında tespit edildi ki, iş konuları en çok Milli Güvenlik Bakanlığı emekdaşlarının yetkisine girmeyen faaliyetlerde bulunmaları ve onlara karşı yasadışı talepler ileri sürmelerinden meydana geliyor.

Milli Güvenlik Bakanlığının bazı çalışanları operasyon-arama faaliyetlerine ilişkin mevzuat taleplerini bozup, yetkilerini aşarak çeşitli teknik kullanılarak ayrı ayrı görevlileri, iş adamlarını dinleyip ve bundan kendi amaçları için kullanmışlardır. Bakanlığın çalışanları hizmeti yetkilerinin sınırlarını açıkça surette aşarak bireylerin, kurumların haklarını sınırlayıp, onların meşru menfaatlerine darbe vurup, bununla da genel olarak toplumu ve devletin çıkarlarını tapdayıblar. MTN emekdaşlarının hizmeti görevlerinden kötüye kullanmakla kâr elde etmeleri, böylece başkalarının menfaatlerine ciddi darbe vurmalarına dair çok sayıda olgular ortaya çıktı.

Girişimciler gelen çok sayıda şikayetlerin incelenmesi sırasında ortaya çıktı ki, MTN-de yuva düşüren bilinen grubun üyeleri çeşitli bahanelerle iş adamlarından büyük miktarda rüşvet talep ettiler. MTN-in oluşuma bulaşan çalışanları gerekli miktar ödenilmediği takdirde sahiblerinin dış hizmet birimleri ile işbirliği, uyuşturucu kaçakçılığı ve kullanımı suçlamaları, hem de özel aile hayatının sırlarının açılacağı tehditleri ile şantaj ettiler. Bilinen grubun baskılarına, tehdit-korkularına dayanmayan bazı girişimciler ise çıkış yolunu faaliyetlerini durdurmanın, yatırımlarını yabancı ülkelere taşımakta veya yaşamlarına son koymakta görmüşlerdir." dedi.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 17 Ekim'de Milli Güvenlik Bakanı Eldar Mahmudov'u görevinden almıştı. Mahmudov'un görevinden alınmasından sonra Başsavcılık tarafından üst düzey istihbarat çalışanlarına karşı soruşturma başlatılmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 17:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48