Azerbaycan'da Selefilere karşı yeni önlemler

Azerbaycan'ın, Vehhabi - Selefilerle mücadele için yeni strateji uygulayacağı konuşulurken bu grupların sayısının her geçen gün arttığı bildiriliyor

Azerbaycan'da Selefilere karşı yeni önlemler

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Azerbaycan yönetiminin kendilerini Vehhabi - Selefi olarak tanımlayan gruplara karşı yeni bir strateji uygulama kararı aldı öne sürülüyor.

Azerbaycan’ın muhalif medya organlarında yer alan haberlere göre kararın tepki ile karşılandığı iddia edildi ve baskılara karşı gösterilerin düzenlenebileceği bildirildi.

Son bir yıldır ülkede Vehhabiler konusu sürekli gündemde tutuluyor. Özellikle Suriye’de savaşa katılanlar ve onların ailelerinin durumu sebebiyle endişeli gelişmelerin yaşanabileceği şeklinde yorumlar yapılıyor.

Bazı grupların diğer mezhep üyelerine ait mescitlere ve din adamlarına karşı saldırı çağrısında bulunduğu öne sürülüyor. Çağrının yapıldığı dönemde ülkenin en büyük şehirlerinden birisinde Bakü’nün 30 kilometre yakınında bulunan Sumgayıt’ta silahlı çatışma yaşandı.

Kafkasya Müslümanları Dini Kurumu Vehhabiler ve Suriye’de savaşanlar için bir fetva yayınlayarak yapılanların yanlış olduğunu açıkladı. Birkaç yıl önce de Vehhabilere karşı bazı önlemler alınmış ve toplandığı Ebu Bekir camii kapatılmıştı.

Caminin kapatılmasından sonra grup üyelerinin sayısında azalma yaşanmamış, sayılarının daha da arttığı gözlemlenmişti. Resmi rakamlara göre ülke genelinde toplam 30 bin Vehhabi olduğu öne sürülse de gözlemciler ve bölge uzmanları bu rakamın çok daha yüksek olduğunu savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 13:26
banner53
YORUM EKLE

banner39