banner15

Azerbaycan'da siyasi tutuklu sayısı açıklandı

Azerbaycan'da yeni güncellenen siyasi tutuklu listesinde 94 kişi var

Azerbaycan'da siyasi tutuklu sayısı açıklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan’da avukat, insan hakları aktivistleri, sivil toplum temsilcileri ve gazetecilerden oluşan bir çalışma grubu ülkedeki siyasi tutukluların güncellenmiş ortak listesini yayınladı. Listede 94 siyasi tutuklu olmak üzere 139 kişi hakkında bilgiler yer aldı.

Listede şu anda tam olarak siyasi tutuklu olarak görülmeyen 45 kişinin dosyası da izleme altına alındı. Aktivistler, dosyaları incelendikten sonra bu kişilerin de siyasi tutuklu olarak kabul edilebileceğini ifade etti.

Kafkas Uze haber ajansı Azerbaycan’daki siyasi tutukluların listesini ilk olarak geçen yıl Aralık ayında yayınlamıştı.

Çalışma Grubu başkanı Resul Caferov, ülkedeki siyasi tutuklu listesinin güncellenmesinde 20'den fazla aktivistin katkısı olduğunu açıkladı.

Caferov, "Bu rapor birkaç hafta önce hazırlanmıştı. Ancak biz 18 Ekim'de kutlanan Azerbaycan'ın bağımsızlı gününde siyasi tutuklular için af kararnamesi bekliyorduk. Ne yazık ki bu olmadı ve biz çalışmamızın sonuçlarını 17 Ekim'de açıklamaya karar verdik” dedi.

Liste hazırlanırken 'siyasi tutuklu' kavramı Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin (AKPM) konu ile aldığı 3 Ekim 2012 tarihli 1900 nolu kararına göre kullanıldı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2016, 13:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48