Azerbaycan'da sorun büyüyor

Bri yandan dindar insanlara yönelik baskılar, bir yandan eylem hazırlığı yapanların gözaltı haberleri gündemden düşmüyor

Kafkaslar 07.03.2011, 16:12 07.03.2011, 16:12
Azerbaycan'da sorun büyüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Azeri basınında yer alan habere göre Gence'nin yeni valisi Elmar Veliyev dindar halk üzerindeki baskıyı artırdı. Veliyev camiye giden lise ve ortaokul öğrencilerinin öğretmenlerinin cezalandırılacağını beyan etmişti.

İddiaya göre onun bu açıklamasından ve hapis tehdidinden sonra, öğretmenler öğrencilerinin camiye gitmelerine engel olmaya başladı. Bunun yanı sıra camilerin önüne polislerin yerleştirildiği ve camide ibadet edenlere yaş sınırlaması uygulandığı açıklandı.

Bu arada milletvekili adayı Bahtiyar Hacıyev, 11 Mart "Büyük Halk Günü"ne Facebook'taki sayfasında destek verdiği için göz altına alındı. Organizatörler arasında olmadığını söylemesine rağmen Gence şehrinde mahkemeye çıkartıldı ve bir ay hapis cezası ile cezalandırıldı. Hacıyev, internetten polislere çağrıda bulunarak halkın yanında yer almalarını istemişti. Bahtiyar Hacıyev'in gözaltı sürecinde işkence gördüğü ve süresiz açlık eylemine başladığı ifade edildi.

Hacıyev yaşananlardan devlet başkanı İlham Aliyev ve devlet başkanlığı birimi başkanı Ramiz Mehdiyev'i sorumlu tuttu. Azeri gençlerinin Gürcistan'da yaşamak için Saakaşvili ile irtibata geçmelerini tavsiye eden Azeri siyasi,  temel hak ve hürriyetler için sonuna kadar dayanışma içerisinde olunması çağrısı yaptı. Azerbaycan Halk Cephesi partisinin genç üyesi Deyanet Babayev da aynı gerekçe ile emniyet birimleri tarafından göz altına alındı.

Bakü'nün Nardaran köyünde 9 Mart tarihinde eylem düzenleneceği duyururulurken, muhalif Musavat partisi de 12 Mart gösterisi için Bakü şehir valiliğinden izin talebinde bulundu.

Yorumlar (2)
Mehdi 13 yıl önce
Azerbaycanda suçsuz insanları cinayetkar edib sora onların var yoxunu elinden alırlar.
Azeri Turku 13 yıl önce
Kurtler biza tacavuz edir.Azerilerdanda satqinlar onlara dastak verib dinimizi,malimizi canimizi alirlar.Ey dunya musalmanlari biza yardim edin.Allah buyurmamismi,musluman qardaslariniza har zaman yardimci olun?
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?