banner39

Azerbaycan'da yeni yolsuzluk iddiası

Bakü'de Valiliğin de adınının karıştığı yeni iddialara göre 2,8 milyar dolarlık bir yolsuzluk yapılmış

Kafkaslar 04.11.2014, 13:27 04.11.2014, 13:27
Azerbaycan'da yeni yolsuzluk iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyanın en fazla yolsuzluk yapıldığı ülkeler sıralamasında sürekli ilk sıralarda yer alan Azerbaycan’da çok ses getirecek yeni bir iddia ortaya atıldı. Basında yer alan iddialara göre “Azersu”, Azeryolservis şirketleri ve Bakü valiliği 2 milyar 250 milyon manat (yaklaşık 2,8 milyar dolar) değerinde bir yolsuzluk yaptı.

Özellikle 2003 yılı sonrasında petrol gelirlerinin ülkeye girişinin başlaması ile beraber paraları “yasal” yollarla hortumlamak girişimleri büyük hız kazandı. Azerbaycan’ın tamamı yıkılarak yeniden inşa edilmeye başlandı. İnşaat çalışmalarının büyük çoğunluğunun kısa bir süre içerisinde standartlara uygun olmadığı ortaya çıkmış oldu. İnşa edilen yollar bir yılını doldurmadan bozuldu, binaların çoğunluğunda sorunların olduğu itiraf edildi, yolsuzluk ve rüşvet toplum kanaatinde yasa dışı bir girişim olmadan çıkarıldı.

1 doların 0.78 Azerbaycan kuruşu olduğu göz önünde tutulduğu zaman son iddianın ne kadar vahim olduğu anlaşılıyor. Ancak bu iddialara rağmen iktidar temsilcilerinin suskunluğu devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?