Azerbaycan'dan özelleştirme hamlesi

Petrol fiyatlarındaki düşüş sonrası ekonomik krizle karşı karşıya kalan Azerbaycan, kapsamlı bir özelleştirme programının hazırlanması için talimat verdi

Azerbaycan'dan özelleştirme hamlesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Petrol fiyatlarındaki genel düşüş sonrası ekonomik sıkıntılar yaşayan Azerbaycan, kapsamlı bir özelleştirme hazırlanmasını istedi.

Aliyev, özelleştirmelerin hem yerli, hem de uluslararası firmalara açık olacağını belirtti. Petrol fiyatlarındaki düşüşün ülkesi için riskleri arttırdığını söyleyen Aliyev, sorunlu bankalara kamu desteği verilmesi yönünde hazırlanan planların da inceleneceğini söyledi.

Petrol ve doğal gaz ihracatından elde edilen gelirlerin düşmesi üzerine Bakü yönetimi, bütçe gelirlerini arttırmak adına gıdadaki vergi yükünü artırma kararı almıştı.

Enflasyon artışı

Azerbaycan'ın para birimi Manat'ın da Merkez Bankası'nın “Para birimi değerini serbest piyasada bulacak” diyerek desteğini çekmesi üzerine Aralık 2015’ten bu yana ABD Doları karşısında yüzde 33 değer kaybetmesi, ülkede hızlı enflasyon artışına yol açtı.

Ayrıca 2015’te Azerbaycan Merkez Bankası, Manat’ı destekleyebilmek için döviz rezervlerinin yarısından fazlasını harcamak zorunda kalmıştı.

Azerbaycan, Manat’ı; petrol fonu SOFAZ’ın yaptığı döviz satışlarıyla desteklemeye çalışıyor. Reuters haber ajansı, önceki gün, SOFAZ tarafından 194 milyon dolarlık döviz satıldığını aktardı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 09:36
banner53
YORUM EKLE

banner39