banner15

Azerbaycanlı STK'dan hükümete reform çağrısı

"Azerbaycan siyasi tutsaklara karşı" Birliği siyasi reformları başlatılmasını talep etti

Azerbaycanlı STK'dan hükümete reform çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycanlı sivil toplum kuruluşu 'Azerbaycan Siyasi Tutsaklara Karşı Birliği', ülkedeki insan hakları aktivistleri ve siyasi tutukluların aile üyeleri ile yaptığı toplantıda Aliyev hükümetinden siyasi reformların başlatılmasını, siyasi mahkumların serbest bırakılmasını, muhalif düşüncede olanların takip edilmemesini ve sivil toplum kuruluşlarının özgür çalışması talep etti.

Uluslararası İnsan Hakları Günü dolayısıyla Azerbaycan Aydınlar Derneği binasında 10 Aralık'ta yapılan toplantıda, 2016 yılının, son 10 yılda Azerbaycan’da siyasi tutsakların sayısın en çok olduğu yıl olarak tarihe geçtiği bildirildi.

Azerbaycan Siyasi Tutsaklara Karşı Birliği Başkanı Oktay Gyulalyev konuşmasında, "Azerbaycan'da son yılda insan hakları durumu ciddi şekilde kötüleşti. Hükümet insan hakları ve özgürlükler alanında uluslararası yükümlülüklerin gözetilmesini tamamen terk etti. Muhalefete ve siyasi çoğulculuğa hoşgörüsüzlük devlet politikası halini aldı. Siyasi tutukluların sayısı son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak 160 rakamını aştı. Ancak bu son rakamlar değil. Muhtemelen bu listeyi yeni isimler dolduracaktır” dedi.

Gyulalyev, aynı zamanda bu toplantının Azerbaycan Aydınlar Derneği'nin küçük bir odasında yapılmasını hükümetin "insan haklarına” ne kadar önemsiz baktığının göstergesi olarak değerlendirdi.

Gyulalyev, “Cumhurbaşkanlığı idaresine bağlı Uluslararası Basın Merkezi bize toplantı için salon ayırmayı reddetti. Bize yer ayırmak isteyen bir salon sahibi polise davet edildi ve onun iş yeri kapatıldı. Bundan dolayı biz toplantımızı bu 20 metrekarelik küçük bir odada yapıyoruz. Polis vatandaşlarımızı izin aldığımız toplantılarda bile takip ediyor. 17 Eylül'de yaptığımız protesto gösterisinden sonra çoğunluğu Azerbaycan Halk Cephesi üyesi olan 250 kişi tutuklandı. Onlardan 27 kişi idari tutuklamaya maruz kaldı, 5 kişiye para cezası verildi ve 5 kişi ise işinden kovuldu” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2016, 16:17
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48