Azeri bakan Rusya'dan Y.Karabağ için çözüm istedi

Azerbaycan Dışişleri Bakanı, ziyaret için gittiği Rusya'da mevkidaşı ile görüşerek Karabağ sorununun çözümünün hızlandırılmasını istedi

Azeri bakan Rusya'dan Y.Karabağ için çözüm istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, çalışma ziyareti için geldiği Moskova'da mevkidaşı Sergey Lavrov'la görüştü.

Yukarı Karabağ sorununun çözüm süreci müzakerelerini yürüten AGİT Minsk Grubu'nun çalışmalarına devam ettiğini ve grubun eşbaşkanlarıyla devamlı temas halinde olduklarını bildiren Lavrov, "Sorunun çözümü için çabaları hızlandırmanın zamanı geldi" dedi.

Memmedyarov, Rus mevkidaşıyla yaptığı görüşmenin Azerbaycan ve Rusya devlet başkanlarının talimatı esasında gerçekleştirildiğini kaydederek, İran'la yürütülen nükleer müzakerelerde elde edilen başarı dolayısıyla Lavrov'u kutladı.

İran'la yapılan nükleer müzakerelerde anlaşma sağlanmasının bölgeyi iyi yönde etkileyeceğini dile getiren Memmedyarov, "Şüphe yok ki, bu anlaşma bölgenin güvenliğine büyük katkı sağlayacak. Bölgenin komşu ülkeleri olan bizler, İran, Rusya ve Azerbaycan, müzakerelerin olumlu sonuçlanmasından memnun olduk" şeklinde konuştu.

İran'ın nükleer sorunu gibi zor bir konunun olumlu çözülmesinin ardından Yukarı Karabağ meselesinin çözümü yönünde de ilerleme olacağını ümit ettiğini söyleyen Memmedyarov, "Bölgenin istikrara kavuşması için Ermenistan askerlerinin işgal altındaki Azerbaycan topraklarından çıkarılması gerekiyor" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2015, 19:09
banner53
YORUM EKLE

banner39