banner39

Azeri gazının nakli için altyapı tamamlandı

SOCAR Başkanı Şahdeniz 2'den çıkarılacak doğalgazın Türkiye'ye aktarılması için gerekli altyapı tamamlandı

Kafkaslar 30.05.2018, 15:39 30.05.2018, 15:39
Azeri gazının nakli için altyapı tamamlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi SOCAR Başkanı Rövnak Abdullayev, Şahdeniz 2 yatağından çıkarılacak doğalgazın Türkiye'ye ulaştırılması için tüm altyapı çalışmalarının tamamlandığını belirterek, "Dün hattın Türkiye'ye kadar olan bölümü faaliyete geçti. 12 Haziran'da ise TANAP'ın açılması bekleniyor. Bu muhteşem proje tamamlanmak üzeredir. Yakın zamanda uzun süreli çalışmalarımızın karşılığını alacağımızdan eminim. Azerbaycan doğalgazının Avrupa'ya ulaştırılması için bir adım yol kaldı." dedi.

Abdullayev, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen 25. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğalgaz Konferansı'na katıldı.

Konferans kapsamında gerçekleştirilen "Hazar'ın Azerbaycan Bölgesinde Son 25 Yılda Gerçekleştirilen Petrol ve Doğalgaz Faaliyetleri" başlıklı panelde konuşan Abdullayev, dün açılışı gerçekleştirilen Güney Gaz Koridoru'nun, Azerbaycan'ın Türkiye, Gürcistan ve diğer ortaklarıyla gerçekleştirdiği "mega bir proje" olduğunu söyledi.

Abdullayev, "Şahdeniz 2 yatağından çıkarılacak doğalgazın Türkiye'ye ulaştırılması için tüm altyapı çalışmaları tamamlandı. Dün hattın Türkiye'ye kadar olan bölümü faaliyete geçti. 12 Haziran'da ise TANAP'ın açılması bekleniyor. Bu muhteşem proje tamamlanmak üzeredir. Yakın zamanda uzun süreli çalışmalarımızın karşılığını alacağımızdan eminim. Azerbaycan doğalgazının Avrupa'ya ulaştırılması için bir adım yol kaldı." şeklinde konuştu.

Bu projeden hem komşu ülkelerin hem de çeşitli şirketlerin fayda elde edeceğini belirten Abdullayev, "Bölge ülkeleri Gürcistan ve kardeş Türkiye de bu mega projeden menfaat kazanacak. Ayrıca, transit ülke olarak uluslararası konumlarını güçlendirecek." dedi.

Şahdeniz 2 yatağı, Güney Kafkasya Boru Hattı, TANAP ve Trans-Adriyatik Boru Hattı'ndan (TAP) oluşan Güney Gaz Koridoru'nun TAP dışındaki bölümleri tamamlandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?