Azeri komutan: Kırım Türk toprağıdır

Azeri emekli komutanlardan Fehmin Hacıyev, Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesinin tarihi bir hata olduğunu söyledi

Azeri komutan: Kırım Türk toprağıdır

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Azerbaycan İçişleri Bakanlığı'na bağlı askeri birliğin eski komutanı Fehmin Hacıyev, Rusya’nın günümüz politikasının sadece bölge ülkeleri açısından değil, dünyanın diğer ülkeleri açısından da tehdit oluşturduğunu söyledi.

Azerbayca'da yayımlanan Musavat Gazetesi'nde verdiği röportajda Putin’in Kırım’ı işgal etmesinin büyük bir hata olduğunu belirten Haciyev, “Bu adım Rusya’nın geleceğini büyük bir tehlike ile karşı karşıya bıraktı. Genel olarak bakıldığı zaman Karabağ, Dnestr bölgesinin, Osetya, Abhazya ve Kırım’ın Rus işgalinden kurtulması Rusya’nın zayıflamasına bağlı. Vladimir Putin son adımı ile Rusya’nın şimdiki sınırları içerisinde mevcudiyetini devam ettirmesinin dünyaya ve insanlığa karşı bir tehlike olduğuna dair herkesi inandırmış oldu” dedi.

Hacıyev BM üyesi ülkelerin Rusya’yı ciddiye almaya başladığını da savunarak 27 Şubat oylamasında Rusya aleyhinde oy kullanan ülkelerin askeri, ekonomik ve siyasi gücünün Rusya ve yandaşlarının gücünden yüz misli fazla olmasının altını çizdi.

Fehmin Hacıyev, Kırım’ın tarihi bir Türk toprağı olduğunu belirtti ve Kırım’ın kaderinin Tatarların isteği doğrultusunda belirleneceğini iddia etti. Bunun yanı sıra eski askeri yetkili önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Rusya iç politikasında önemli gelişmelerin yaşanacağını ve işgal edilmiş toprakların da gerçek sahiplerine geri verileceğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 16:59
banner53
YORUM EKLE

banner39