banner39

Azeri muhalefet ortak adaylarla yarışacak

Rus muhaliflerin Putin'e karşı koalisyon kurmasının ardından Bakü'de de muhalefet Aliyev'e karşı birlikte hareket etme kararı aldı

Kafkaslar 18.09.2010, 12:03 18.09.2010, 12:03
Azeri muhalefet ortak adaylarla yarışacak


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Azerbaycan muhalefet partileri Musavat ve Halk Cephesi arasında yürütülen görüşmeler sonrasında meclis seçimlerinde ortak adaylarla yarışma kararı alındı. Parti başkanları İsa Kamber ve Ali Kerimli arasında yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlandığı bir basın açıklaması ile duyuruldu.

Azerbaycan Halk Cephesi Partisi başkan yardımcısı Fuad Kahramanlı tarafından yapılan açıklamaya göre, parti başkanları seçim sürecinde her konuda ortak harekete etmeye karar verdi. Meclis seçimlerinin en önemli ayağını ise, başkent Bakü ve farklı bölgelerde yapılacak olan mitingler oluşturacak. Her iki parti, Ekim ayının ilk haftasından sonra ortak eylemlere başlama kararı aldı. Fuad Kahramanlı, AHCP'nin 25 Eylül'deki kurultayının ardından miting tarihlerinin netlik kazanacağını söyledi.

İki parti arasında ortak adayların isimleri konusundaki görüşmelerin de sürdüğünü belirtti.

Mitinglere her iki parti başkanı, Kamber ve Ali Kerimli de katılacak. Azerbaycan'da seçim propagandası için 21 günlük süre bulunuyor. Ali Kerimli bu süreçte 30 ila 40 ilde miting düzenlemeyi hedeflediklerini ifade etti.

MEYDANLARA YASAK

Hükümet ise muhalefetin gösterilerine geniş katılımı önlemek maksadıyla önlemler almaya başladı. İlk açıklamalara göre, şehirlerin merkez meydanlarında muhalif eylemlerin düzenlenmesi yasaklandı. Milletvekili adaylarının seçmenler ile görüşmesi için özel mekanlar tesis edildi ve bunun dışına çıkılmaması için bölge emniyet birimlerine gerekli talimatlar gönderildi.

Merkezi Seçim Komisyonu basın sözcüsü Azer Sarıyev, bu mekanların son karar olduğunu ve bundan sonra gündeme taşınabilecek muhtemel tekliflerin değerlendirmeye alınmayacağını açıkladı.

Muhalif partiler ise bu açıklamaya tepki gösterdi, hak ve özgürlüklerin seçim sürecinde de kısıtlanmaya devam ettiğini belirtti.

banner53
Yorumlar (1)
saçıdağınık 11 yıl önce
salam aleykum. arkadaşlar bu bayrak güney azerbaycanlılara ait. bu haberle alakası yoktur.
dikkatli olun!
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?