banner39

Azeri muhalefeti Aliyev'e karşı birleşiyor

Azerbaycan Halk Cephesi kongresinden Müsavat Partisi ile birleşme kararı çıktı

Kafkaslar 27.09.2010, 17:07 27.09.2010, 18:21
Azeri muhalefeti Aliyev'e karşı birleşiyor


İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Azerbaycan Halk Cephesi Partisi'nin düzenlediği kongrede diğer bir muhalefet partisi Müsavat'la birleşme kararı alındı. Kongrede  konuşma yapan Azerbaycan Halk Cephesi Partisi'nin başkanı Ali Kerimli birleşmenin önemine vurgu yaparak: "Halk Cephesi partisi ile Müsavat'ın birleşmesini teklif ediyorum. Memmed Emin Resulzade ve Ebülfez Elçibey düşüncelerini devam ettiren insanların bir araya gelmesi önümüzdeki dönemde diğer partilerin de birleşmesi için önemli bir adım olmuş olur. Halk uzun bir süredir ki farklı düşüncelerin bir araya gelmesini ve partilerimizin birleşmesini bekliyor. Meclis seçimlerinden hemen sonra hiçbir ön şartsız partilerin birleşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuyu ilk defa Musavat partisi başkanı İsa Kamber dile getirdi. Kararın Müsavat Partisi tarafından da destekleneceğini düşünüyorum," diye konuştu.

Ali Kerimli Azerbaycan siyasi tarihinde önemli bir gelişmenin yaşandığına vurgu yaparak muhaliflerin 2005 seçimlerini de kazanmasına rağmen sonuçların sahte olduğunu iddia etti.

Kerimli, Kasım ayının 7'si tarihinde yapılacak seçimlerde  muhalefetin bu durumun düzeltmek için çaba sarfedeceklerini ifade etti. Hükümet ve devlet başkanını sert bir dille eleştiren Kerimli Dağlık Karabağ sorununun da Aliyev iktidarı döneminde çözülmesinin imkansız olduğunu belirtti.

Kerimli iktidarı "putperestlik" yapmakla suçlayarak, anlamsız projelere milyarlarca dolar harcandığı dönemde, maaşların 10 'manat' artırılmasını eleştirdi. Kongreye misafir olarak katılan Musavat başkanı İsa Kamber de bir  konuşma yaparak iktidarı eleştirdi.

Azerbaycan Demokrat Partisinin başkanı Serdar Celaloğlu ise muhalif partilerinin tamamının birleşmesi gerektiğini ve bu yönde çalışmaların yürütüleceğini beyan etti. Bu arada birleşme kararında önce meclis seçimlerine ortak adaylarla katılma kararı alan AHCP ve Musavat başkanları bölgelerde yapılacak mitinglere de beraber katılmaya karar verdi. Mitingler Ekim ayının onundan sonra başlayacak.

 

banner53
Yorumlar (1)
İLHAM 11 yıl önce
Serdar Celaloglu Naxçıvan gruplaşmasının müxalifet adıyla Esil müxalifete zerbe vurmag üçün Rəsul Guluyev terefden idare olunan agentidir.bu menim şexsi müşahidemdir ve degigliyine şübhem yoxdur.
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü