Azeri muhalifler meydana indi

Azerbaycan'da muhalifler siyasi tutukluların serbest bırakılması talebiyle miting yaptı

Azeri muhalifler meydana indi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan’ın başkenti Bakü'de muhalifler siyasi tutukluların serbest bırakılması ve seçim reformu yapılması talebi ile miting yaptı.

"Kafkas Uzel" ajansının bildirdiğine göre Bakü’de düzenlenen mitingde okunan bildiride siyasi tutukluların derhal ve şartsız serbest bırakılması, toplumda temel insan özgürlüklerinin korunması ve ülkede seçim reformu yapılması talep edildi.

Miting organizatörlerinden olan Halk Cephesi teşkilatı başkan yardımcısı Fuad Gahramanli’ya göre gösteriye yedi bin kişinin katıldı. "Kafkas Uzel" gözlemcilerine göre ise katılımcılar yaklaşık 2.5 - 3 bin kişiydi. Bakü Emniyet Müdürlüğü ise bu sayıyı 900 kişi olarak açıkladı.

Miting sırasında protestocular Azerbaycan bayrakları ile birlikte AB bayrağı da taşıdı. Eylemciler, sık sık Aliyev’in istifasını isteyen sloganlar attı. Miting sırasında birkaç kişi İŞİD bayrağı açtıysa da organizatörler buna hemen engel olarak bu kişileri polise teslim etti.

"Kafkas Uzel" ajansı 8 Ağustos'ta Azerbaycan'da tutuklanan 97 kişilik siyasi tutuklu listesini ilan etmişti. Liste ilan edildikten hemen sonra insan hakları savunucusu İntiğam Aliev de tutuklanmıştı. Böylece siyasi tutukluların sayısı 98 kişiye ulaşmıştı.

Norveç Helsinki Komitesi kararıyla, Azerbaycan’daki bu 98 siyasi tutukluya 2014 yılı Andrei Sakharov ödülü verilmişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 16:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35