banner39

Azeri muhaliflerden yeni kitlesel gösteri

Azerbaycan'da muhaliflerin çatı kuruluşu Milli Şura 10 Kasım'da büyük bir eylem yapmaya hazırlanıyor

Kafkaslar 04.11.2014, 13:06 04.11.2014, 13:06
Azeri muhaliflerden yeni kitlesel gösteri

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Azerbaycan’da muhaliflerin başkanlık seçiminden önce bir araya gelerek kurduğu Milli Şura 10 Kasım tarihinde geniş katılımlı bir gösteri yapmayı kararlaştırdı.

Karar Milli Şura’nın Koordinasyon Biriminin 31 Ekim tarihli toplantısında alındı ve kamuoyuna duyuruldu. Milli Şura başkanlık seçiminden sonra ağır yaralar almış ve çok sayıda muhalif parti temsilcisi oluşumdan ayrılma kararı almıştı. Aylarca geniş katılımlı eylem yapamayan Şura yetkilileri en son 12 Ekim tarihinde bir gösteri düzenledi ve muhaliflere 10 binden fazla vatandaş destek verdi.

12 Ekim mitinginde olduğu gibi 10 Kasım günü de siyasi tutukluların serbest bırakılması talep edilecek. Gösteriye katılan siyasi liderler insan hakları ihlalleri, vatandaşların sosyal durumu ile ilgili sorunları da gündeme taşıyacak.

Milli Şura’nın Koordinasyon Birimi üyesi, Adalet Bakanlığı’ndan emekli general Vidadi Mirkamal kitlesel gösterilerin sayısının artması, vatandaşların yüksek katılımının sağlanması için çabaların devam edeceğini ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
22
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?