banner39

Azeri yetkiliden TANAP toplantısında Türkiye vurgusu

Azerbaycan Enerji Bakan Yardımcısı Abbasov, "Türkiye'den geçen bin 850 kilometrelik TANAP özellikle Avrupa'nın enerji güvenliğinin temini açısından çok önemli proje" ifadelerini kullandı.

Kafkaslar 30.08.2016, 12:43 30.08.2016, 12:43
Azeri yetkiliden TANAP toplantısında Türkiye vurgusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan, Irak ve İran'dan Avrupa’ya gaz transferi yapacak.

Pazartesi günü Bakü’de yapılmakta olan 1. Uluslararası Avrasya Enerji Ekonomisi Konferansı'nda konuşan Azerbaycan Enerji Bakan Yardımcısı  ülkesinin İran gazını Avrupa'ya taşımaya etmeye hazır olduğunu söyledi.

Abbasov’a göre, bu İran’ın Trans-Anadolu (TANAP) hattına bağlanması ile mümkün olacaktır. Azeri yetkili bunun yanında Irak gazının Avrupa'ya Azerbaycan üzerinden taşınması olasılığını da dışlamadı.

TANAP Azeri "Şah Deniz" merkezinde üretilen gazının Gürcü-Türk sınırını üzerinden Türkiye'nin batı sınırına kadar taşınması öngörülüyor. Türkiye'ya gaz 2018 yılında ulaşacak ve Trans Adriyatik Boru Hattı tamamlanmasından sonra (TAP) gaz 2020 başlarında Avrupa'ya gidecek.

Projedeilk aşamada yılda 16 milyar metreküp gaz üretilmesi planlanıyor. Hat diğer olası kaynaklardan da beslenirse üretimini 31 milyar metreküpe kadar genişletebilir.

HAZAR BASRA'YA BAĞLANIYOR

Hazar Denizi'ni Basra'ya açma projesi, İran ve Rus petrol ve doğalgazını Çin ve Hindistan'a taşıyarak büyük bir enerji koridoru oluşturuyor.

Proje ayrıca Rusya'yı ilk kez sıcak denizlere ve Pasifik Okyanusu'na indirerek büyük bir askeri üstünlük sağlamayı amaçlıyor.

İran ve Rusya hattındaki hamle ise Hazar Denizi ile Basra Körfezi arasında 1300 kilometre uzunluğunda su kanalını 7 milyar dolara 2020 yılına kadar tamamlamak.

Böylece Doğu Avrupa ve Moskova'dan Hindistan ticaretinin kalbi Mumbai arasında 40 gün süren kargo taşımacılığı, 14 güne inebilecek.

Bu, Rusya ve İran ise Avrupa, Hindistan ve Çin gibi büyük ithalatçılar için yeni ticari yolu alternatifi olurken, Türkiye'nin Kanal İstanbul ve TANAP, Mısır'ın Süveyş ve İsrail'in Kızıldeniz koridoru projelerine rakip olabilecek.

TANAP Hissedarları Azeri SOCAR şirketi yüzde 58, Türk Botaş yüzde 30, İngiliz BP yüzde 12.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?