banner15

Azeriler Karabağ için NATO-Rusya gerginliğine güveniyor

Azeri muhalifler, NATO ve Rusya arasındaki gerginliğin Dağlık Karabağ'ın geri alınması için bir şans olabileceğini öne sürdü

Azeriler Karabağ için NATO-Rusya gerginliğine güveniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azeri muhalifler NATO ile Rusya arasındaki büyüyen gerginliğin Rusya’nın Kafkas politikasını zayıflatacağını ve bunun da Dağlık Karabağ sorununun çözümünde yardımcı olacağı görüşünü paylaştı.

Rus Regnum ajansında yayınlanan habere göre, Azerbaycan toplumu Romanya'da füze savunma sistemlerinin yerleştirilmesi sonrası ortaya çıkan NATO ile Rusya arasındaki büyüyen gerginliği dikkatle takip ediyor. Muhalif yayın olan Yeni Müsavat gazetesi, bu gerginliğin Dağlık Karabağ sorununun askeri yönden çözümünde yardımcı olacağı görüşünü dile getirdi.

NATO Müttefik kuvvetlerinin İngiliz Komutanı General Richard Shirrefa’nın “2017 yılında Rusya ile savaş" kitabına atıfta bulunan Yeni Müsavat gazetesi NATO katılımı ile Baltık ülkeleri ve Rusya arasında bir "sıcak savaş" ihtimalini yüksek görüyor.

Azeri muhaliflere göre, bu durumda Rusya’nın Kafkasya üzerindeki dikkati dağılacak ve bu da Bakü’nün elini güçlendirecek:

Yazıda "Rusya Karabağ sorununun çözümünde ana faktör askeri-politik olmaya devam etmektedir. Rusya'nın NATO ile çatışmaya müdahil olması durumunda bu ülke Karabağ sorununa fazla vakit ayıramaz ve Erivan tarafında Azerbaycan ile savaşa katılamaz. Rusya bu oyuna girmez, çünkü aksi durumda NATO üyesi olan Türkiye de bu savaşa katılmak zorunda kalacaktır” denildi.

Gazete, şu andaki durumun Azerbaycan'ın lehine olduğunu belirterek, “Türkiye, İsrail ve Pakistan’dan askeri yardım alarak konumunu güçlendirmelidir" yorumu yaptı.

Karabağ sorunu 23 -24 Mayısta İstanbul’da yapılan Dünya İnsani Zirvesine katılan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de gündeminde idi.

Haqqin.az sayfasına göre, bu toplantıda konuşan Azeri lider bazı hallerde BM Güvenlik Konseyi kararlarının birkaç hafta içinde yürürlüğe konulduğu halde Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü savunan BM kararların 22 yıldır uygulanmadığına dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2016, 15:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48