banner39

Bakü'de muhalefetin yürüyüşüne izin verilmedi

Bakü Belediye başkanlığı, muhalefetin yürüyüşüne izin vermeyi reddetti

Kafkaslar 20.07.2019, 17:17
Bakü'de muhalefetin yürüyüşüne izin verilmedi

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de belediye başkanlığı, 20 Temmuz'da yapılması planlanan muhalif Azerbaycan Halk Hareketi'nin (PMA) eylemini onaylamadı. Hareketin eyleminin amacı, hükümeti Karabağ ihtilafının çözümünü hızlandırmaya çağırmaktı. Organizatörler, gösteriyi meclis özgürlüğünün ihlali olarak kabul etmeyi reddetti.

Kavkaz-uzel.eu'ya konuşan "Gelecekteki Azerbaycan" Partisi genel başkanı PMA yönetim kurulu üyesi Agasif Şakiroğlu, “İki hafta önce Bakü'nün yetkililerine 20 Temmuz'da bir yürüyüş yapma niyetimiz hakkında bir bildirimde bulunduk. Eylemi, yetkilileri Karabağ anlaşmazlığını çözme sürecini hızlandırmaya çağırmak için yapacaktık" dedi.

Ancak, 19 Temmuz’da, organizatörler şehir idaresinden gösteri düzenlenmesi talebinin reddedildiğine dair resmi bir yazı aldı.

Belediye Başkanlığı'nın mektubu şöyle diyor:

 Cumhurbaşkanı İlham Aliev, Ermenistan-Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ konusundaki ihtilafını ve topraklarımızın kurtuluşunu en kısa sürede çözmek için hem yurtiçinde hem de uluslararası arenada gerekli adımları attı; ve bu nedenle, eylemin gerçekleştirilmesinin "uygunsuz" olduğu kabul edildi.

Şakiroğlu, kent yönetiminin kararını "insan haklarını ve toplanma özgürlüğünü ihlal etmek "olarak nitelendirdi.

Kaynak: Kavkaz-uzel, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?