Bakü-Supsa boru hattı kısmen Rusya'nın kontrolüne girdi

Gürcistan Dışişleri, Güney Osetya sınırlarındaki Rus askerlerinin kontrol ettiği bölgeyi, Bakü-Supsa petrol boru hattının bir bölümünü içine alacak şekilde genişlettiğini duyurdu

Kafkaslar 13.07.2015, 16:10 13.07.2015, 16:10
Bakü-Supsa boru hattı kısmen Rusya'nın kontrolüne girdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'da faaliyet gösteren Rus askerleri, kontrol alanlarını Bakü-Supsa petrol boru hattını da içine alacak şekilde genişletirken, Gürcistan söz konusu eylemi kınadı.

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, Rusya, 2008'de Gürcistan ile yapılan savaşın ardından, Gürcistan ile Güney Osetya arasına yerleştirilen "sözde" sınır levhalarını, Gürcistan'ın kontrolündeki topraklara taşıdı.

Böylece, Bakü-Supsa petrol boru hattının bir kısmının, işgal altında kalan Güney Osetya topraklarına dahil olduğu için derin endişe duyulduğuna yer verilen açıklamada, Rusya’ya "bu faaliyetleri önlemek için gerekli tedbirleri alma" çağrısında bulunuldu.

Açıklamaya göre, Rus işgal güçleri tarafından sınır levhalarının 10 Temmuz'da Tiflis–Gori karayolu yakınındaki Gori ilçesine bağlı Tsitelubani ve Akhalgori ilçesinin Orchosani köyleri yakınlarına yerleştirilmesiyle, Bakü-Supsa petrol boru hattının bir kısmının da işgal altındaki topraklarda kaldığı ifade edildi.

Bakü-Supsa boru hattının işgal altındaki topraklarda kalmasının "Rus işgal güçleri tarafından gerçekleştirilen yasadışı bir faaliyet" olarak değerlendirildiği açıklamada, "Gürcistan, bu yasadışı eylemi kınamaktadır. Rusya'ya mevcut duruma son verecek tedbirleri alma çağrısında bulunuyoruz" denildi.

"Söz konusu eylemlerin bölgenin barış ve güvenliğini tehdit ettiğine" değinilen açıklamada, bu konunun BM, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve diğer ilgili uluslararası kuruluşlarla ele alınacağı vurgulandı.

Açıklamada ayrıca Rusya'nın bu provokasyonuna gereken karşılığın verilmesi için uluslararası hukukta mevcut tüm araçların kullanılacağına dikkat çekildi.

Bakü-Supsa petrol boru hattı Azerbaycan ve Gürcistan arasında 17 Nisan 1999'da açılmıştı. 837 kilometre uzunluğundaki hat, yıllık 7 milyon varil petrol taşıma kapasitesine sahip.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?