banner15

Bakü ve Tahran'dan ortak banka projesi

İran ve Azerbaycan arasında bankacılık faaliyetlerinin geliştirilmesi için ortak banka kurulması gündemde

Bakü ve Tahran'dan ortak banka projesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran’ın Bakü Büyükelçisi Mohsen Pakayin Azerbaycan Merkez Bankası (AMB) başkanı Elman Rüstemov’un 16 Mayısta İran'a bir ziyaret yapacağını söyledi.

Trend haber ajansına açıklama yapan Pakayin, AMB başkanının ziyaretinin İranlı meslektaşının daveti üzerine yapıldığını bildirdi.

Bakü ve Tahran arasındaki ortak bir banka kurulmasının gündemde olduğunu belirten Mohsen Pakayin "Elman Rüstemov İran Ekonomi ve Maliye Bakanı Ali Tayebnia ile bir toplantı yapacak", dedi.

Daha önce İran Haberleşme ve Bilgi Teknolojisi Bakanı Mahmud Vaiz, yeni ortak banka şubelerinin her iki ülkede çalışmaya başlayacağını, ayrıca İran’nın birkaç özel bankasının Azerbaycan bankacılık piyasasına katılmak için ilgilendiğini bildirmişti.

Vaiz göre, iki ülke bankacılık sektöründe işbirliğinin genişlemesi İran ve Azerbaycan arasındaki ticari ilişkilerin daha da geliştirilmek için gereklidir. İranlı bakan, "Şu anda, bizim ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi 500 milyon dolar bile değildir. Ben bu rakamın Azerbaycan ve İran için yeterli olmadığını düşünüyorum. Biz bu rakamı iki milyar dolara yükseltmeye karar verdik” dedi.

Azerbaycan'da 1993 yılından bu yana İran’ın Bank Melli bankasının şubesi bulunuyor. Azerbaycan'da şu anda 37, İran'da ise 28 banka hizmet veriyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 14:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48