Bakü'de II Uluslararası Osmanlı Tarihçileri Kongresi yapıldı

"Doğu ve Batı Türklüğünün Ortak Tarihi Devirleri ve Münasebetleri" temalı kongreye, 70'i Türkiye'den 100'den fazla akademisyen katıldı.

Bakü'de II Uluslararası Osmanlı Tarihçileri Kongresi yapıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiyeli ve AzerbaycanOsmanlı tarihçileri ile Doğu Türklüğü araştırmacıları, Bakü'de düzenlenen II. Uluslararası Osmanlı Araştırmalarında Yeni Eğilimler Kongresi'nde (INOCTE) bir araya geldi.

Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü İbrahim Yıldırım’ın GB News’e yaptığı açıklamaya göre, Yunus Emre Enstitüsü, Türk Tarih Kurumu (TTK), Selçuk Üniversitesi, Sütçü İmam Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile Azerbaycan'dan Devlet Pedagoji Üniversitesi, Hazar Üniversitesi ve Milli İlimler Akademisinin (AMEA) katkılarıyla yapılan "Doğu ve Batı Türklüğünün Ortak Tarihi Devirleri ve Münasebetleri" temalı kongreye, 70'i Türkiye'den 100'den fazla akademisyen katıldı.

Kongre kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünce, Devlet Pedagoji Üniversitesinde Osmanlı belgelerinin yer aldığı Kuyud-ı Kadime Arşivi sergisi açıldı.

Üç gün sürecek olan kongrede, "Ermeniler", "Şiir", "Ticaret", "Coğrafya", "Defteroloji", "Kafkasya", "Şahıslar-Eserler", "Safeviler", "Tarikatlar" ve "Rusya-İran" başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2017, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12