banner39

Bakü'de muhalif liderlerden yıkım kararına tepki

Bakü'de eski evlerin yıkılacağına dair karara ülkedeki muhalif liderler de karşı çıktı

Kafkaslar 19.02.2014, 13:47 19.02.2014, 13:47
Bakü'de muhalif liderlerden yıkım kararına tepki

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de şehir merkezindeki tarihi evlerin yıkılacağına dair karar alındı. Kararın uygulanması ile beraber 100 yıldan fazla süredir var olan evlerin yıkılmasına başlanacak. İlk aşamada 10 bin evin yıkılacağı, sonradan bu sürecin diğer bölgelerde de devam edeceği bildirildi.

Evleri yıkılacak olanlara verilecek tazminatın yetersiz olması, devlet tarafından bunun için ayrılmış bütçenin şimdiden suistimal edildiği iddiaları bölgede ikamet edenlerin gösterisine neden oldu. Gösteriye binlerce insan katıldı. Eylemciler devlet başkanının olaylara müdahil olmasını talep etti.

Bu arada önceki seçimlerde muhaliflerin oluşturduğu Milli Şura’nın başkan adayı Prof. Dr. Cemil Hasanlı ve Azerbaycan Halk Cephesi Başkanı Ali Kerimli gibi siyasi muhalefeti temsil eden liderler de vatandaşlara destek verdi. Muhaliflerin desteğinin ve gösterilerinin sonucunun ne olacağı ise merakla beklenmeye başlandı.

Önümüzdeki birkaç gün içerisinde hükümetin konu hakkında yeni bir karara imza atabileceğine dair iddialar gündeme taşınıyor.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?