banner39

Bakü'de yıkım kararına tepki

Bakü'de alınan yıkım kararına karşı çok sayıda kişi gösteri yaptı. İlk defa güvenlik güçleri gösteriye müdahale etmedi

Kafkaslar 17.02.2014, 16:30 17.02.2014, 16:37
Bakü'de yıkım kararına tepki

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de evleri hakkında yıkım kararı alınmasına tepki gösteren binlerce kişi gösteri düzenledi.

Dün yerel saatle 14 sularında 173 numaralı okulun önünde gerçekleşen gösteri mahalline çok sayıda güvenlik görevlisi sevk edildi. Ancak eylemcilere müdahale etmemesi dikkat çekti.

Son yıllarda ilk defa halk organize bir gösteri düzenledi ve ilk defa iktidara karşı düzenlenen gösteriye polisler müdahil olmadı, hiç kimseye karşı saldırı düzenlenmedi, gözaltına alınan olmadı.

Son 10 yılda Bakü şehir merkezinde birçok evin yıkım kararı alınmış ve çoğu zaman da vatandaşların tepki göstermesine rağmen karar uygulanmıştı. Ancak hiçbir zaman tepkili insanlar organize bir şekilde seslerini duyuramamıştı. Son olayda bunun başarılı bir şekilde gerçekleşmesinin nedenleri bulunuyor.

Uzmanlar bu nedenleri şöyle sıralıyor:

- Bölge insanları tarafından “sovetski” olarak tanımlanan mahalle vatandaşlarının eskiden günümüze kadar devam eden beraberlik duygusunun hala devam etmesi,

- İnsanların kısa bir süre içerisinde yaşanan gelişmeleri kendi aralarında değerlendirebilmesi ve kararın aksakal denen büyükler tarafından verilmesi,

- Gösterinin bir iktidar karşıtlığından ziyade toplumsal talep niteliği taşıması. Eylemcilerden bazılarının ellerindeki Haydar Aliyev posterleri de dikkatlerden kaçmadı.

- Mahallede ikamet edenlerin önemli bir kısmının dindarlığı ile tanınması.

Şehir merkezinde gösteriye katılan eylemciler hükümete karar vermesi ve geri adım atması için üç gün süre tanıdı. Sürenin tamamlanmasından sonra yeni adımlar atılacağı ifade edildi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?