Bakü'deki beş yıldızlı oteller Aliyev'lerin kontrolünde

Azerbaycan'da hazırlanan bir rapora göre aralarında dünyaca ünlü markaların da olduğu beş yıldızlı otellerin ülke lideri Aliyev'in ailesi tarafından kontrol ediliyor

Bakü'deki beş yıldızlı oteller Aliyev'lerin kontrolünde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliev’in ailesi ve yakınlarının ülkede faaliyet gösteren Four Seasons, Sheraton ve Marriott başta olmak üzere beş yıldızlı otellerden altısını kontrol ettiği iddia edildi.

Yolsuzluk ve Organize Suçları Soruşturma Merkezi (OCCRP) ve Azeri gazeteci Hatice Ismailova’nın ortak araştırmasına göre İlham Aliyev'in ailesi son yıllarda Bakü'de inşa edilen beş yıldızlı lüks otellerden en az altısını kontrolü altında tutuyor. Bu rapora göre bir otel de inşaat halinde. Bunun yanında Azeri liderin ailesi ve yakınları dağlık bölgelerdeki iki lüks tatil merkezine sahip.

Yukarıda belirtilen otellerden bazıları resmi olarak First Family şirketinin sahibi, işadamı Eşef Kamilov’a ait. Fairmont oteli Azinko Holding şirketinin, Jumeirah oteli ise Azinko Holding Company şirketine ait görünüyor. Bu tesislerin Azinko genel müdürü Hasan Güzel aracılığıyla Aliyev ailesi ile bağlantılı olduğu öne sürülüyor.

Sheraton oteli ise Silkway Holding şirketine ait. 2010 yılında Svoboda radyosunca yapılan araştırmaya göre Silkway Holding’in cumhurbaşkanının kızı Arzu Aliyeva’ya ve ortağına ait olduğu belirlenmişti. Özgürlük Meydanı'ndaki Marriott otelinin ise 2006 yılında gizlice Aliyev ailesinın kontrolünde olan Paşa Holding’e satıldığı ortaya çıkmıştı.

Bu otellerin hepsinin Bakü’de yapılan Avrupa oyunları sırasında tam olarak dolduğu ve Aliyev ailesine büyük gelir getirdiği belirtiliyor. Bu oyunlarda Azerbaycan 50 ülkeden 6 bin sporcu ve 3 bin antrenör olmak üzere on binlerce misafiri ağırlamıştı. Cumhurbaşkanı Aliyev ve ailesi bu otellerde gerçekleşen tüm etkinliklere katılıyorlar.

Gazetecilere göre Azerbaycan'da toplamda çoğu Bakü’de olmak üzere 30 adet beş yıldızlı otel bulunuyor ve büyük çoğunluğu Azerbaycan hükümeti yetkilileri ve onların yakınları tarafından kontrol ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 14:40
banner53
YORUM EKLE

banner39