banner39

Balkar halkı sürgün acısını yeniden yaşadı

8 Mart 1944'te, 67 yıl önce vatanlarından zorla sürgün edilen Balkar halkı anma törenleriyle o acı günü andı

Kafkaslar 09.03.2011, 10:52 09.03.2011, 10:52
Balkar halkı sürgün acısını yeniden yaşadı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kafkaslar'ın çileli halklarından Balkarlar, Sovyet diktatör Josef Stalin döneminde, tam 67 yıl önce, vatanlarından zorla çıkarılarak Orta Asya'ya sürgün edilmelerinin  yıldönümünde anma törenleri düzenledi.

8 Mart 1944 yılında başlayan sürgünde hayatını kaybedenler için Kabardey Balkar'daki camilerde kuran okundu, dualar edildi. Sürgün sırasında ölen Balkar halkının yetiştirdiği en büyük edebiyatçılardan Kazım Meçiev'in mezarına çiçekler bırakıldı.

Çok sayıda önemli Balkar liderin katıldığı törenlere KAbardey Balkar başkanı Arsen Kanokov'un katılmaması ise dikkat çekti.

67 yıl önce, Stalin'in kararıyla yaklaşık 38 bin Balkar vatanlarından zorla çıkarılarak Orta Asya'ya sürgün edilmişti. Nazilerle işbirliği yaptıkları iddiasıyla sürgün edilenlerin büyük bölümü kadın ve çocuklardan oluşuyordu. Yüzlerce Balkar'ın can verdiği sürgün, 1957 yılında alınan yeni bir kararla sona ermiş, evlerinden koparılanların geri dönüşüne izin verilmişti.

Yorumlar (4)
volkan 12 yıl önce
naziler kafkasyada sovyetlere karşı çok önemli çalışmalar yaptı ve karşılığınıda aldılar.milyonlarca sovyet askeri bu gibi küçük burjuva yardımlar nedeniyle esir düşerek katledildi.sscb toğlam 27 milyon insanını kaybetti.bunun sonucunda bütün sovyet halkları işbirlikçilerin yok edilmesi için sovyet hükümetine baskı yaptılar.ancak sscb bunun yerine bu halkların yerini değiştirdi.siz demogoji yapın.
Anti-Communist 12 yıl önce
Birader anladık komünistsin de;madem herşey iyi güzeldi de Kafkas halkları o dönem Hz.Stalin'in SSCB'sine niye isyan ettiler ???
Anti-Communist 12 yıl önce
Tarihin gördüğü EN ÇİRKİN diktatördür.Hitler'e rahmet okutmuştur,Hitler onun yanında süt dökmüş kedi kalır.Bolşevikler de Nazilerden çok daha LÂNET insanlardır...
Anti-Communist 12 yıl önce
Lenin ve Mao da lânetlenmiş aşşağılık diktatörler listesinde Stalinle kafa kafaya yarışır...
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?