banner39

Başkan olursa Azerbaycan'ın ismi değişecek!

Birleşik Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Genel Başkanı Kudret Hasanguliyev, seçildiği takdirde ülkenin adını "Kuzey Azerbaycan Cumhuriyeti" yapacağını söyledi

Kafkaslar 21.09.2013, 13:50 21.09.2013, 14:24
Başkan olursa Azerbaycan'ın ismi değişecek!

Azerbaycan'da 9 Ekim'de yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Birleşik Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Genel Başkanı Kudret Hasanguliyev, seçildiği takdirde ülkenin adını "Kuzey Azerbaycan Cumhuriyeti" yapacağını söyledi.

PARTİ LİDERLERİ DE DESTEK VERDİ

Azerbaycan Meclis Başkanı Oktay Asadov, başkanlığında başlayan oturumda Bütün Azerbaycan Halk Cephesi Partisi (BAHCP) Başkanı Kudret Hasanguliyev bazı milletvekillerinin de desteğiyle ilginç bir girişime imza atarak, Azerbaycan'ın isminin 'Kuzey Azerbaycan Cumhuriyeti' olarak değiştirilmesini teklif etti. Teklife bazı parti liderleri ve milletvekileri de destek verdi.

İRAN'I KIZDIRACAK

BAHCP Başkanı Hasanguliyev, bugünkü gerçek Azerbaycan'ın topraklarının üçte ikisinin İran'ın sınırları dahilinde olduğunu iddia etti. Hasanguliyev, ülkenin mevcut isminin Kuzey Azerbaycan Cumhuriyeti olarak değiştirilmesi gerektiğini savundu.

KORE ÖRNEĞİ

Bir diğer milletvekili Ferec Guliyev'in de desteklediği öneriye Ana Vatan Partisi (AVP) lideri Fezail Ağamalı da destek verdi. AVP Milletvekili Siyavuş Novruzov da Güney-Kuzey Kore örneğini hatırlatarak Azerbaycan'ın adının Kuzey Azerbaycan Cumhuriyeti olarak değiştirilmesinin uygun olacağını savundu.

PARLAMENTER CUMHURİYET SİSTEMİNE GEÇECEKLER

Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde ülkede yapacağı anayasal ve idari değişikliklerden de bahseden Kudret Hasanguliyev, mutlak suretde parlamenter cumhuriyet sistemine geçeceklerini bildirdi.

"Bütün demokratik Avrupa ülkelerinde, Fransa istisna olmakla kardeş ülke Türkiye de dahil bu sistemin uygulandığını" anımsatan Hasanguliyev, Azerbaycan'ın, demokratik ülkelerin tecrübesinden faydalanması gerektiğinin altını çizdi. Parlamenter cumhuriyetlerde hükümetlerin daha sık değiştiğini, siyasetçilerin halka daha fazla bağımlı olduğunu ve halka hesap verdiğini belirten Hasanguliyev, yönetimin diktatörlüğe varmaması için mutlaka bu sistemin uygulanması gerektiği vurguladı. Aynı zamanda çok partili sistemi güçlendirmek için nispi seçim sisteminin uygulanmasının şart olduğunu söyleyen Hasanguliyev, parlamentodaki milletvekilleri sayının 125'den 250'ye çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?