banner39

Başkir halkı, yayınevi müdürü için sokağa çıkıyor

Rusya'da dini kitap basımı ve dağıtımı yapan 'Sad' yayınevi müdürü Aydar Habibullin'in (Habibullah) tutuklanmasına tepkiler artıyor

Kafkaslar 29.09.2010, 12:19 29.09.2010, 12:19
Başkir halkı, yayınevi müdürü için sokağa çıkıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Başkortistan Müslüman teşkilatları "Sad" yayınevi müdürü ve "Zolotoy rodnik" dergisi genel yayın yönetmeni Aydar Habibullin'in tutuklanmasına sert tepki gösterdi, yapılanların yasalara aykırı olduğunu açıkladı.

Habibullin'in serbest bırakılması için eylem yapmaya karar veren Başkortistan Müslümanları, Rus güvenlik güçlerinin "radikallik" iddialarını yalanlıyor. "Sad" yayınevinin ve "Zolotoy rodnik" dergisinin sürekli sufi İslam anlayışını öne çıkardığına dikkat çeken müslümanlar, Habibulin'e yönelik baskıları "İslam düşmanlığı" olarak niteliyor. Başkortistan müslümanları, Rusya'nın diğer bölgelerindeki Müslümanları da kendilerine destek vermeye çağırdı.

Rus güvenlik güçleri geçen Cumartesi günü sabahı, son 5 yıldır Rusya'da dini kitap basımı ve dağıtımı konusunda zirveye çıkan 'Sad' yayın evi Genel Müdürü Aydar Habibullin (Habibullah'ı) tutukladı. Güvenlik birimleri tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada; 'Evinde el bombası bulundu' denildi. Sad yayın evi 2005 yılında kurulmuş ve dini kitap konusunda büyük bir eksiklik yaşayan 20 milyondan fazla Rusya Müslümanlarının ihtiyacını karşılamaya başlamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?