banner15

Bişkek'ten Moskova'ya içişlerine müdahale suçlaması

Kırgızistan cumhurbaşkanı ülkedeki muhalif grupları ve yabancı ülke istihbaratlarını ülkeyi karıştırmakla suçladı

Bişkek'ten Moskova'ya içişlerine müdahale suçlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev muhalif Halk Meclisi hareketinin yanısıra yabancı istihbarat servisi generallerini de ülkesindeki durumu istikrarsızlaştırmakla suçladı.

Rus Nezavisimaya gazetesinin ünlü analisti Viktoriya Panfilova, Atambaev'in yabancı istihbarat generallerinden kastının Rusya olduğunu öne sürdü.

Atambaev Kırgız muhalefetini yurt dışından destek almakla da suçladı:

"Yabancı özel servis generallerinin muhalefete desteğine gelince, ben tek bir şey söyleyebilirim. Atalarımız bunun destek değil, ihanet olarak değerlendiriyordu. Yabancı generaller halkımıza hiçbir zaman iyi bir şey getirmemişler. Bunu biz 100 yıl önce 1916 yılında Çarlık generallerinin Kuzey Kırgızistan sakinlerinin neredeyse yarısını öldürdüğünü biliriz. 2010 yılında da yabancı generallerin fitnesi sonucu 400 vatandaşımızı kaybettik. Bu generaller Manas havaalanında ve Ganci Hava Üssünde yolsuzluk yaparak kendilerini tanıtmışlardı” dedi.

Ülkenin sivil aktivistlerinden Toktaiym Umetalieva Nezavisimaya Gazeta'ya yaptığı yorumda Halk Hareketi lideri Bekbolot Talgarbekov'un defalarca Rusya ve Türkiye’den destek aldıklarını söylediğini hatırlattı. “İşte Kırgız toplumunu bu ülkeler karıştırmak istiyorlar” dedi.

Toktaiym Umetalieva ayrıca, Halk Hareketi'nin arkasında eski cumhurbaşkanları Askar Akayev ve Kurmanbek Bakiyev'in olduğunu iddia etti.

Umetalieva, "Halk Meclisi'ni Kırgız bürokrasisinin eski tanınmış liderleri destekliyor. Ancak Halk Meclisi liderlerinin tutuklanmasının ardından bu hareket halk içinde ciddi desteğe sahip oldu." dedi.

Kırgızistan’da 2005 ve 2010 yıllarında dış destekli renkli devrimler sonucu eski cumhurbaşkanları Askar Akayev ve Kurmanbek Bakiyev görevi bırakmak zorunda kalmışlardı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 15:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48