banner39

Çeçen direnişçi Ukrayna'da öldürüldü

Ukrayna'da ayrılıkçılara karşı savaşan Çeçen direnişçilerden İsa Munayev, hayatını kaybetti

Kafkaslar 03.02.2015, 11:22 03.02.2015, 11:43
Çeçen direnişçi Ukrayna'da öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'da Rusya yanlısı ayrılıkçılarla savaşan, çoğunlukla Çeçenlerden oluşan ve Çeçenistan’ın efsanevi ilk lideri Cevher Dudayev’in ismini taşıyan uluslararası gönüllü taburu komutanı İsa Minayev öldürüldü.

Kırım Haber Ajansı’nda yer alan habere göre Minayev’in, 1 Şubat tarihinde Ukrayna’nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından öldürüldüğü açıklandı.

Ukrayna milletvekili, Donbas taburu komutanı Semen Semençenko kişisel Facebook sayfasında, “Dostum, büyük asker, İçkerya tuğgenerali Minayev İsa öldü” diye yazdı.

Cevher Dudayev taburunun başına Adam Osmayev geçti. Daha önce Osmayev Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e suikast düzenlemekle suçlanmış fakat daha sonra serbest bırakılmıştı.

İlgili taburun sözcüsü Amina Okuyeva, Adam Osmayev’in Cevher Dudayev taburu komutanı görevine başladığını açıkladı. Okuyeva ayrıca, ‘Çeçen taburunu’, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'ne dahil etme planlarından bahsetti.

Ukrayna’nın doğu bölgelerinde Ukrayna ordusuna karşı savaşan ve çok sayıda sivil halkı öldüren Rusya yanlısı ayrılıkçılara savaşçı gönderen Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramzan Kadırov, Adam Osmayev’i, İsa Minayev’i öldürmekle suçladı. Kadırov Instagram sayfasında, “İsa Minayev öldürüldü. Minayev’i, SBU ve CIA talimatı üzerine Adam Osmayev ve Amina Okuyeva öldürdü” diye iddia etti.

Rusya’nın bağımsız Ukrayna devletine karşı yaptığı saldırıdan dolayı Özgür Kafkasya Hareketinin Başkanlık Divanı, 3 Mart 2014 tarihinde Dudayev’in ismini taşıyacak uluslararası taburun kurulacağını açıklamıştı. Tabura Ukrayna’nın özgürlüğü ve bağımsızlığı için mücadele etmeye hazır olan herkesin katılabileceği kaydedilmişti. Taburun komutanı İsa Munayev, “Ukrayna halkının geleceği için aktif rol almamızın sebebi, hem Ukraynalılara yardım etmek hem de geçmişte Rusya soykırımından kaçan yüz binlerce Kafkasyalıya sığınak sağlayan ortak evimiz olan Avrupa’yı korumaktır" dedi. Munayev, iki Çeçen savaşında da Rus askerlerine karşı savaşmıştı.

22 Ağustos tarihinde Özgür Kafkasya (Svobodnıy Kavkaz) Hareketinin Başkanlık Divanı, Cevher Dudayev’in ismini taşıyan uluslararası taburun Ukrayna’da bulunduğunu bildirdi.

İsa Minayev başkanlığındaki Dudayev taburu, Ukrayna’nın doğu bölgelerinde ayrılıkçılara karşı birçok başarılı operasyona katılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?