banner39

Çeçen Lider Aslan Mashadov şehid edildi

Çeçen lider Aslan Mashadov, Çeçenistan'daki Tolstoy-Yurt köyünde Rus ordusu tarafından şehid edildi. Mashadov’un yurtdışı temsilcisi Ahmet Zakayev, Mashadov’un öldürüldüğü yolunda Ruslar tarafından yapılan açıklamayı doğruladı.

Kafkaslar 06.07.2018, 09:30 13.12.2018, 17:18
Çeçen Lider Aslan Mashadov şehid edildi

Çeçen lider Aslan Mashadov'un Çeçenistan'da Rus ordusunun tarafından düzenlenen bir saldırıda şehid olduğu belirtildi. Rus General İlya Şabalkin, Çeçen lider Aslan Mashadov'un Çeçenistan'daki Tolstoy-Yurt köyünde öldürüldüğünü söyledi. Rus ordusu, Çeçen lideri Aslan Mashadov’un özel bir saldırıyla Çeçenistan’da öldürüldüğünü açıkladı. Çeçen polisi de Mashadov’un öldürüldüğünü doğrularken, Rus NTV televizyonu, Mashadov’un cesedi olduğu iddia edilen görüntüleri yayınladı. Aslan Mashadov’un yurtdışı temsilcisi Ahmet Zakayev, Mashadov’un öldürüldüğü yolunda Ruslar tarafından yapılan açıklamayı doğruladı.Rus İnterfaks ajansına açıklamada bulunan Albay Şabalkin, ''Mashadov'un Tolstoy-Yurt'ta öldürüldüğünü doğruluyorum. Orada çatışmalar oldu. Mashadov, köy evlerinden birinin altındaki sığınakta saklanıyordu'' dedi.

Çeçen direnişi sürecek

Aslan Mashadov'un yurt dışındaki temsilcisi Ahmet Zakayev, direnişin süreceğini söyledi. Zakayev, Mashadov'un Moskova tarafından açıklanan ölümünü ne doğrulayabileceğini, ne de yalanlayabileceğini belirterek, "Ancak direniş sürecek. Bunda şüphe yok" dedi. Zakayev, Cehar Dudayev'in de Ruslar tarafından öldürüldüğünü hatırlatarak, "Bu daha önce de olmuştu" dedi. "Dudayev'in yerine Mashadov geçmişti" diyen temsilci, Mashadov'un yerine de başka birinin geçeceğini belirtti.

Putin’le görüşmek istiyordu

Çeçen lider Aslan Mashadov, geçtiğimiz günlerde Çeçenpress adlı internet sitesinde yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 30 dakikalık bir görüşme yapmasına olanak tanınması halinde, Çeçenistan sorununu çözeceğini söylemişti. Kremlin yönetimi, bir süredir Çeçen lider Mashadov’un müzakere teklifini reddediyordu.

Aslan Mashadov kimdir?

Aslan Mashadov 1997 yılında, beş yıl süreyle görev yapmak üzere Çeçenistan başkanı olarak seçilmiş ve uluslararası toplum tarafından da böyle tanınmıştı. 1944 yılı ile 1957 yılları arasında dünyaya gelen hiçbir Çeçen vatanında doğmadı. Aslan Mashadov da bu kuşaktaki bütün soydaşları gibi 1951 yılında Kazakistan'da doğdu. Ailesi 1944 sürgününü bütün acımasızlığıyla yaşadı. Mashadov 1957 yılında altı yaşındayken Çeçenistan’a döndü. 1972 yılında Tiflis Askeri Topçu Akademisinden mezun olarak hayata atıldı. Rusya Federasyonu’nun bazı bölgeleri ile Macaristan ve Litvanya'da görevler yaptı. Sovyetler Birliği'nin yikılmasından sonra ülkesi Çeçenistan'da Dudayev’in başlattığı mücadeleye davet edildi. Aslan Mashadov 1992 yılında Rus ordusundaki görevinden ayrılarak ülkesi Çeçenistan’ın hizmetine girdi. Rus güçlerine karşı 1994-1996'da Çeçen savaşçılara liderlik eden Mashadov, Rus güçlerin çekilmesinden sonra Çeçenistan devlet başkanı oldu. 1999'da Rusya'nın Çeçenistan'ı tekar işgal etmesiyle, Mashadov Rusya'ya direniş çağrısında bulundu. Moskova bölge liderini artık tanımadığını ilan etti. Mashadov 2003 ve 2004 yıllarında düzenlenen seçimlere girmekten de men edildi. Mashadov'un 2005 Şubat ayında ateşkes ilan ederek Kremlin yönetimine barış görüşmeleri yapma önerisi, Moskova tarafından reddedildi. Mashadov, son olarak çeçenistan'da barış için Rus Asker Anaları Komitesi ile temsilcisi Ahmed Zakayev aracılığıyla görüşüyordu.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?