'Çeçenistan'ın kalbi' Rusya'nın kalbi olabilirdi

Çeçenistan'ın Kalbi Camii, Rusya'da düzenlenen yarışmada son gün yapılan hile sonucu dereceye giremedi

'Çeçenistan'ın kalbi' Rusya'nın kalbi olabilirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya genelinde düzenlenen "Rossiya-10" ülkenin sembolü yarışmasında ikinci aşama sona erdi. Yarışmayı önde götüren "Çeçenistan'ın kalbi" camisinin şu ana kadar yapılan oylamada ilk sırada yer almaması ise Çeçenistan Başkanı Ramazan Kadirov'un tepkisine neden oldu. İlk sırada ''Kolomon Kremlin sarayı" yer aldı ve ülkenin sembolü seçildi.

Mart ayının sonlarında başlayan yarışmaya ülkenin çeşitli bölgelerinden 700 mimari yapı katıldı. 1 Temmuz'da ise yarışmanın ikinci aşaması başladı. İkinci aşamada 80 yapı yer aldı. Finale katılan 30 yapının içerisinde kazanan yapının 29 Eylül tarihinde ilan edilmesi bekleniyor.

Bu arada yarışmada oyların kullanıldığı telefon operatörleri tarafından ikinci aşamanın son gününde kasıtlı olarak "Çeçenistan'ın kalbi" camii lehine kullanılan oyların kayda alınmadığı ortaya çıktı. Çeçenistan genelinde büyük bir kampanyaya liderlik eden Ramazan Kadirov "Bilayn" ve "MegaFon" şirketleri aleyhine suç duyurusunda bulunacağını belirtti. "Bilayn" ve "MegaFon" şirket temsilcileri ise oylama sırasında teknik sorun yaşandığını ve son 19 saat içerisindeki oylamanın kayda alınmadığını belirtti.

Bunun üzerine yarışma ülke basınına geniş şekilde değerlendirilmeye başladı. Son tur öncesinde ikinci sırada yer almasına rağmen "Çeçenistan'ın kalbi" camisinin yarışmadan çekilmesi dikkat çekti. Sadece Çeçenler değil ülke genelinde ikamet eden Müslümanlar da yaşananlara tepki gösterdi. Uzmanlar caminin ülke sembolü seçilmesi durumunda Rusya vatandaşlarının Kuzey Kafkasya ve Müslümanlar konusundaki düşüncelerinde yaşanabilecek muhtemel değişime dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 17:11
banner53
YORUM EKLE

banner39