Çin borsasında düşüş devam ediyor

Çin borsasındaki dalgalanmalar firmaların iflasları ile devam ediyor

Çin borsasında düşüş devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin borsasında yaşanan derin dalgalanmalar yaşanmaya devam ediyor. Borsa iki haftada yaklaşık dörtte bir oranında düştü. Cuma günü Çinli yetkililerin olası manipülasyonları soruşturma duyurusundan sonra borsa yine yüzde 7 oranında düştü.

Bu yıl beş buçuk ay boyunca, Şangay Bileşik hisse senedi endeksi neredeyse, ikiye katlanarak 12 Haziran ayında 5178 puana ulaşmıştı. Ancak 30 Haziranda bu borsa endeksi aniden, yüzde 25 oranında düşerek 3850 puana geriledi. Bu sert düşüşten sonra borsaya yatırım yapan uzmanlaşmamış binlerce özel tüccarın iflas ettiği duyuruldu.

Borsa analistlerine göre, Çin borsasının son bir yılda kontrolsüz büyüme nedeni ona yeni giren çok büyük sayıda yatırımcıların finansal imkanları kontrolsüz kullanmalarından kaynaklandı. Bu girişimlerin iyi sonuçlanmayacağı baştan belli idi. Sadece bu borsa oyunlarının ne zaman biteceği bilinmiyordu.

Buna ek olarak yıl devamında borsaya yatırım yapanların şimdi bu borsayı terk etme yarışına girdikleri de bildirildi. Ülke borsasının çöküşünü önleme çabalarına Çin Komünist Partisi'nin propaganda departmanı da katıldı. Hong Kong’da yayınlanan The South China Morning Post gazetesi yazarı George Chen Twitter hesabından Çin yetkililerinin devlet medyasına borsa ile ilgili olumsuz ve önyargılı yayınlar yapmama talimatı gönderdiğini bildirdi.

Chen’e göre Çinliler borsanın bu şekilde olumsuz dalgalanmasını çeşitli yönlerden değerlendiriyorlar: Birilerine göre, bu batılı piyasası oyuncularının girişimi sonucudur, başkalarına göre ise borsanın düşüşü Çin yönetimindeki güçlü klanlar arasındaki güç mücadelesinin sonucudur.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 14:38
banner53
YORUM EKLE

banner39