banner39

Dağıstan güvenlik güçleri Yehova Şahitleri üyelerini gözaltına aldı

Kafkasya'daki Rusya'ya bağlı özerk cumhuriyet Dağıstan'da gözaltına alınan yasaklı örgüt Yehova Şahitleri'nin mahkemesi bugün gerçekleşti

Kafkaslar 19.08.2019, 13:41 19.08.2019, 14:01
Dağıstan güvenlik güçleri Yehova Şahitleri üyelerini gözaltına aldı

Rusya'nın farklı bölgelerinden gelen Yehova Şahitleri grup üyeleri 'aşırılıkçı bir organizasyona katılmakla' suçlanan grup üyelerini desteklemek için Dağıstan'ın başkenti Mahaçkale'de görülen mahkemeye geldi.

Rusya'da yasaklanan dini gruba üye olmakla suçlanan Arsen Abdullaev, iktidar yapılarından birinin çalışanlarının, suçluluğun onaylanması durumunda akrabalarını tutuklamakla tehdit ettiklerini söyledi.

1 Haziran’da, Dağıstan’ın dört şehrinde aramalar yapıldı. Gerçekleşen operasyonda güvenlik güçleri bazı Yehova Şahitleri grup üyelerini gözaltına aldı. Arsen Abdullayev, Maria Karpova, Anton Dergalev ve Marat Abdugalimov, 3 Haziran'dan beri gözaltında tutuluyorlar. Dört sanık da savcılığa kendilerine yapılanı 'inanç zulmü' olarak niteledi ve tutukluluğun 27 Eylül'e kadar uzatılması kararı için temyize gitti. 15 Ağustos'ta Dağıstan Yüksek Mahkemesi, Marat Abdulgalimov'un tutuklanmasını onadı ve 16 Ağustos'ta diğer üç Yehova Şahidi için kısıtlama önlemini hafifletmeyi reddetti .

20 Nisan 2017 Rusya'da Yargıtay Yehova Şahitleri'ni yasaklı örgütler listesine almıştı.

Arsen Abdullayev, Maria Karpova ve Anton Dergalev'in tutuklanmasına karşı temyiz başvurusu için Rusya ve Güney Osetya'nın farklı bölgelerinden yaklaşık 70 kişi geldi. Yasalara saygılı vatandaşlar olduklarını söyleyen sanıklar, asla yasayı ihlal etmediklerini ve sadece Yehova'nın Şahitleri oldukları için gözaltında olduklarını belirttiler. Ayrıca, araştırmacının mahkemeye aşırılık yanlılarına katılımının bir kanıtı olabilecek hiçbir bilgi sağlamadığını da belirtmişlerdir.

Dağıstan Kafkasya'da Rusya'ya bağlı, özerk bir cumhuriyet.

Kaynak: kavkaz-uzel.eu, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?