banner39

Dağıstan halkının sorunları

Rusya'nın önde gelen gazeteci ve yazarları Kafkasya'da halkla bir araya geldi, sorunlarını dinledi

Kafkaslar 08.03.2011, 15:18 08.03.2011, 15:18
Dağıstan halkının sorunları

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya Müftüler Birliğinin temsilcisi ve ülkede yayımlanacak ilk İslami tv kanalının kurucularından köşe yazarı Ruslan Kurbanov Şubat ayının son günlerinde İctimai Palata'nın çalışma grubunun Derbent, İzberbaş, Mahaçkale, Buynaksk, Havayurt ve Kizlyar ziyaretlerini değerlendirdi. İctimali Palata'nın Kafkasya çalışma grubunun başkanı Maksim Şevçenko da ziyarete katılanlar arasında idi. Rusya'lı aydınlar "Kafkasya barışı" isimli toplantılar düzenledi ve halkın çeşitli kesimleri ile bir araya gelerek onların sorunlarını masaya yatırdı. 

Ziyareti gerçekleştiren grup içerisinde Maksim Şevçenko'nun yanı sıra, Farid Asadullin, Anatoli Libet, bölge uzmanı Prof. dr. Aleksey Malaşenko, ünlü köşe yazarları Orhan Cemal ve İvan Suhov, gazeteciler Grigori Şvedov, Nadejda Kevorkova, İlya Arhipov ve Arkadi Ostrovski, Rusya Müftüler Birliği uzmanlar biriminin koordinasyon grubunun başkanı Ahmed Azimov ve Ruslan Kurbanov'un kendisi de bulunmaktaydı. Kurbanov Dağıstan başkanı Magomedsalam Magomedov ile iki saatten fazla görüşme yaptıklarını ve bölge sorunlarını incelediklerini beyan etti. Bunun yanı sıra aydınlar başbakan birinci yardımcısı Rizvan Kurbanov, milli sorunlar bakanı Bekmurza Bekmurzayev ve şehir valileri ile de görüşmeler yaptı.

Dağıstan başkanı göreve gelmesinden sonra direnişçilerin silahı bırakması durumunda topluma kazandılacağını duyurmuş ve bu maksatla emniyet birimleri, dini liderler ve bağımsız teşkilatların üyelerinden oluşan bir komisyon kurmuştu. İctimali Palata'nın Kafkasya çalışma grubunun katılımıyla üç eski direnişçinin dilekçesi incelendi. Toplantıya Dağıstan başkanı başkanlık yaptı. Onlardan birisinin Çeçenistan, ikisinin ise Başkortostan vatandaşları olduğu belirtildi. Megomedov onların aleyhinde başlatılan soruşturmaların durdurulabileceğini ve Belçika'da ikamet eden Çeçen vatandaşının da vatana geri dönebileceğini belirtti. Kurbanov bölgede olumlu gelişmelerin yaşanmasına rağmen halk ile yöneticiler arasında büyük bir duvarın bulunduğunu ve vatandaşların yönetime olan güveninin kaybolduğunu belirtti.

Onun sözlerine göre Dağıstan halkı içerisinde eski sosyal bağlar da kopma noktasına gelmiş durumda. Kurbanov yaşananlardan sadece devlet memurlarının değil dini liderlerin de sorumlu olduğunun altını çizdi. Ayrıca inançlı gençlerin hükümet ile diyalog kurmağa sıcak bakmadığını ve bu tür diyaloglardan ümitsiz olduğunu vurguladı. Toplantılara katılan ülke aydınları bölge sorunlarının Kremlin memurları tarafından doğru okunmasını ve halkın sorunlarının çözülmesi için somut adımların atılması gerektiğini beyan etti.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?