banner39

Dağıstan kaçan Rusları geri getirmeye çalışıyor

Dağıstan, ülkeyi terk eden Rus nüfusun geri dönmesi için çalışmalara başladı. Bu çerçevede Ruslara bedava arazi ve konut verilmesi de gündemde

Kafkaslar 02.08.2013, 10:21 02.08.2013, 10:21
Dağıstan kaçan Rusları geri getirmeye çalışıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dağıstan hükümeti son yıllarda ülkeyi terk eden Rus nüfusun geri döndürülmesi için hazırlıklara başladı.

Dağıstan Devlet Başkanı Ramazan Abdulatipov, Rus nüfusun Dağıstan'a geri getirilmesi için 2014-2017 dönemini kapsayacak bir program hazırlanmasını istedi. Abdulatipov'un talimatıyla tüm bakanlık ve üst düzey müdürlüklerin temsilcilerin yer aldığı bir çalışma grubu oluşturuldu. Konuyla ilgili ilk toplantı ülkenin başbakan yardımcısı Ramazan Cafarov başkanlığında gerçekleştirildi.

Cafarov'un verdiği bilgilere göre, son yıllarda çeşitli sebeplere bağlı olarak 85,5 bin kişi Dağıstan'ı terk etti. Şu anda Dağıstan'da, çoğunluğu Kizlyar, Kizlarovsk, Tarumovsk bölgelerinde olmak üzere 104 bin Rus yaşıyor. Cafarov, "Rus nüfusun hayat kalitesinin iyileştirilmesi için çalışma yürütülüyor, farklı programlar hazırlandı, ancak bununla birlikte sosyal problemler varlığını sürdürüyor" dedi.

Ekonomi Bakanı Rayudin Yusufov, Rus nüfusun geri getirilmesi için bölgeyi terk etmemiş olan Rusların yaşam şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini kaydetti. Yusufov'un önerileri arasında Ruslara ücretsiz arazi ya da daire verilmesi ve maaş artırımı gibi maddeler yer alıyor. Yusufov'a göre, gidenlerin geri getirilmesinden önce mevcut Rus nüfusun korunması çalışmalarına ağırlık verilmesi gerekiyor.

Rusların Dağıstan'da en korunmasız etnik grup olduğunu belirten Maliye Bakanı Antonin İdrisov da Yusufov'un düşüncesini destekledi ve konuyla ilgili federal düzeyde bir program hazırlanması gerektiğini kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?