banner15

Dağıstan'a özel birlikler kuruluyor

Dağıstan içinde faaliyet gösterecek yeni askeri birlikler kurulması için düğmeye basıldı

Dağıstan'a özel birlikler kuruluyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dağıstan yönetimi ve Rusya içişleri bakanlığı bölgede yeni askeri birliklerin kurulması için çalışmalara başladı. Birliklerden en büyüğünün piyadelerden oluşacağı ve dağlık bölgelerde direnişçilere karşı yürütülen operasyonlara katılacağı ifade edildi.

Rus gazetesi Kommersant'ın haberine göre, yol polisi içinde de yeni bir birim kurulacak ve bu birim yasa dışı faaliyette bulunan devlet memurlarına karşı görev yapacak.

Dağıstan özel birliklerinin kurulmasına dair teklif 13 Ağustos tarihinde Medvedev ile Soçi'de görüşen başkan Magomedsalam Magomedov tarafından sunuldu ve Kremlin sarayı tarafından olumlu karşılandı. Benzer birlikler daha önce de Çeçenistan'da kurulmuştu. Magomedsalam Magomedov'un Moskova'da içişleri bakanı Raşid Nurgaliyev ile görüşmesinden sonra Dağıstan içişleri bakanına bağlı olan birliklerin kurulmasına başlandı.

Birlik merkezi geçici olarak Mahaçkale yakınlarında bulunacak. Birliğinin sayısının 750'ye ulaşmasından sonra bir kısmı direnişçilerin aktif olduğu kuzey ve güney bölgelerine aktarılacak.

Dağıstan başbakan yardımcısı Rızvan Kurbanov'un sözlerine göre, yeni birlikte şu an için 250 asker eğitim almaya başladı, bu askerlerin çoğunun daha önce özel birliklerde askeri eğitim aldığı belirtildi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 11:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48