Dağıstan'da bir imam kaçırıldı

Dağıstan'da İslami faaliyetler yürüten 30 yaşındaki bir imamın arabasını satın alma bahanesi ile kendisiyle görüşenler tarafından kaçırıldığı bildiriliyor

Dağıstan'da bir imam kaçırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dağıstan’da İslami faaliyetleri ile tanınan Nadir Ebu Halid’in kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldığı bildirildi. Halid’in yakınları ve talebeleri Müslümanları, olaya tepki göstermesi amacıyla Mahaçkale'de toplanma çağrısı yaptı.

Nadir Ebu Halid’in yakınlarına göre kimliği belirsiz kişiler onu cep telefonundan arayarak arabasını satın almak için görüşmeye davet etti. Görüşmeye giden Halid, onu bekleyenler tarafından ellerine kelepçe takılarak bilinmeyen bir yere götürüldü.

Rus istihbaratının Halid’i devamlı olarak takıp ettiği biliniyordu. 8 Ekim günü öğle namazından sonra Halid’in şehrin “Severnaya” (Kuzey) otogarına yakın bir yerde kaçırıldığı bildirildi. İddialara göre onunla görüşmeye gelenler arabasını inceledikten sonra ellerine kelepçe takarak götürdüler.

Akşam saatlerinde Ebu Halid’in Mahaçkale’deki Kirov ilçesi emniyet müdürlüğünde tutulduğu öne sürüldü. Ülkenin ceza kanununun 222’nci maddesi yani, yasadışı silah satın alma, silah ve patlayıcı transferi, satışı, depolaması ile suçlandığı da gelen diğer bilgiler arasında.

1984 doğumlu olan Nadir Ebu Halid, Medine İslam Üniversitesi’ni tamamladıktan sonra Rusya’da faal olarak insanları İslam dinine davet ediyordu.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 15:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35